Nytt kedjesällskap för "56"

Libk kastar om en del i femmorna inför dagens hemmamatch mot Granlo.

Foto: Mikael Svensson

INNEBANDY/LINKÖPING2013-11-10 09:29

– Det var bra att vi fick ett landslagsuppehåll efter Falun-matchen. Nu har vi fokuserat på att hitta mer aggressivitet i försvarsspelet och kommer även att göra en del ändringar i uppställningen, säger assisterande tränaren Torbjörn Johansson.

Marcus "56" Johansson har haft en stark säsongsinledning och ligger tvåa i poängligan, men får nu nytt kedjesällskap i form av David Lundgren och Joakim Ström. Marcus "29" Johansson hamnar i sin tur i en kedja med Simon Klein och Martin Karlsson.

– Vi hoppas och tror att vi kan få ut lika mycket av "56:an" i den här kedjan och att vi ska få ännu mer fart på "29:an", säger tränare Johansson.

Även backparen splittras oc Jesper Johansson spelar nu tillsammans med Robin Kohlin medan Tobias Gustafsson och Johan Gustafsson spelar i det andra backparet.

– Vi låg bra i defensiven mot Falun och släppte inte till så många lägen, men vi måste sätta mer tryck på våra motståndare i egen zon och ha mer fart i vårt spel, säger Torbjörn Johansson.

Libk ligger åtta i tabellen efter säsongsinledningen medan förra säsongens sensationslag Granlo parkerar på en sjätteplats.

– De har väl varit lite upp och ner, precis som vi, men kommit starkt mot slutet och vann ju mot Warberg senast. Det är ett lag som läcker rätt mycket bakåt och det ska vi försöka utnyttja.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!