Målexplosionen i premiärsegern

Sex raka mål på drygt tio minuter i tredje perioden – och så hade nykomlingen Ledberg säkrat premiärsegern i division 1-innebandyn.

Foto: Claes Nilsson

innebandy2018-09-22 15:41

– Fantastiskt skön start. Vi visade verkligen moral och malde ned motståndet, sa Erik Hallin, efter 9–7-segern i bortamötet med Farsta.

Det blev en minst svängig serieupptakt på parkettgolvet. Ledberg var i ett måls underläge efter både första och andra perioden, men sedan blev det rena rama målexplosionen som avgjorde. Eller vad sägs om sex raka mål – varav tre från Dennis Svensson i den mycket starka förstakedjan?

På drygt tio minuter blev 3–4 till 9–4 och då var det avgjort även om hemmalaget tilläts putsa siffrorna något på slutet.

– Vi slappnade av lite där, sa Hallin.

Förklaringen till avgörande rycket?

– Det tog en och en halv period innan vi lärde oss bemästra underlaget och sedan gjorde vi några förändringar i sättet att spela inför sista perioden. Det gav utdelning. Vi kommer säkert möta tuffare motstånd framöver, men det här var en perfekt inledning.

Målen: Svensson 3, Anton Johansson 2, Linus Linder, Robert Cheeseman, Sebastian Hagberg, Eddie Holgersson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!