Libk tvingades pausa verksamheten en hel vecka efter att en spelare fått sjukdomen efter senaste matchen mot Helsingborg den 27 december. Då hoppades man att uppehållet skulle stoppa smittan från att sprida sig, men så blev inte fallet.
– En spelare var sjuk och inte med på måndagens träning. Han hade dessförinnan inte träffat laget på en vecka, så den smittan kom antagligen utifrån på något sätt, säger tränaren David Gillek.
Men efter att ytterligare en spelare, som var med på träningen under måndagen, insjuknat och testat positivt under tisdagseftermiddagen så valde man direkt att stänga ner.
– Jag åkte upp till Linköping för träningen men fick vända och åka tillbaka hem igen.
Matchen mot Jönköping planeras nu istället till tisdag den 19 januari.
– Vi har klarat oss ganska bra än så länge och har en hel del luft i vårt schema så det var inga problem att hitta en ny matchdag.
David Gillek tror dock att även matchen borta mot Pixbo på lördag är i farozonen.
– Vi har redan pratat med Pixbo om att eventuellt hitta ett nytt datum. Vi vet ju dels inte vart det här tar vägen i vår trupp, dessutom kanske inte de är så sugna på att vi kommer dit om det finns risk att smittan sprids. Vi räknar med att ta ett nytt beslut på torsdag förmiddag.