IBF Norrköping avgjorde med 43 sekunder kvar att spela av matchen.
Åtvidabergs tränare Sonny Ådahl kommenterade matchen:
- En intensiv och jämn match som kunde slutat hur som helst.
Alice Wirström slog till med bara 43 sekunder kvar av matchen och blev matchhjälte med sitt 9-8-mål.
I första perioden var det Åtvidaberg som var starkast. Laget vann perioden med 1-2.
IBF Norrköping hade greppet över spelet i andra perioden. Laget vann perioden med 4-1 och ställningen efter två perioder var 5-3.
I tredje perioden var det i stället Åtvidaberg som hade kommandot. Laget vann perioden med 4-5 men IBF Norrköping kunde hålla undan och vinna matchen med 9-8.
Åtvidabergs Elina Jigered stod för sju poäng, varav sex mål och Emy Anspach gjorde ett mål och spelade fram till två mål. Moa Kinisjärvi gjorde två mål och spelade dessutom fram till ett mål för IBF Norrköping och Josephine Piispanen gjorde ett mål och totalt tre poäng.
Båda lagen har nu två segrar och tre förluster på de senaste fem matcherna, IBF Norrköping med 34-40 och Åtvidaberg med 32-27 i målskillnad.
Det här betyder att IBF Norrköping är kvar på åttonde plats, och Åtvidaberg stannar på sjätte plats, i tabellen.
I nästa match möter Åtvidaberg Linköp IBK Ung hemma på lördag 9 december 13.30.