X Emil Lödgbergs var den som inledde målskyttet för Libk. Målet kom sent i första perioden, vilket var första gången på tre matcher som laget lyckades näta i den inledande perioden. Visserligen vann man tämligen komfortabelt, men Libk gör det onödigt svårt för sig genom att hela tiden tvingas starta i motvind.
X Trots att många stolar i Sporthallen gapade tomma var det långt ifrån tyst i hallen. Detta mycket tack vare den unga hejarklack som med ljusa röster och taktfasta trumslag hejade på sitt Libk. Klacken fick resten av publiken att stämma in, men om de kan ropa Libk till högre placeringar återstår att se.
X Pixbo må ligga nia i tabellen men de har seriens främsta duo i Oskar Weissbach och Felix Lanver. Duon ligger etta och tvåa i poängligan och deras samarbete inledde också målskyttet i matchen. Nästintill ostoppbara.
X Tidigt underläge, ett slutspelsstreck farligt nära, men ändå vinst med 9-3, en enorm scenförändring och ett viktigt kliv bort från strecket
X Bara minuten efter missad straff tog Matej Jendrisak revansch på sig själv och gjorde Libks femte mål i matchen. Andra matchen i rad som lagkaptenen skriver in sig i målprotokollet, en ledartyp vars rutin ger Libk trygghet och stabilitet.