Det var inför förra säsongen som Marcus Berglund hämtades in från SSL-konkurrenten IBK Dalen till Libk. Men nu återvänder i stället Berglund till Umeå för spel i allsvenskan.
– Det kändes helt rätt och klubben erbjöd en lösning jag inte kunde tacka nej till, säger Berglund till TTG:s hemsida.
Under den gångna säsongen i Linköping noterades han för 17 poäng på 35 matcher i sin ny roll som back. Men efter sex år i den högsta divisionen väljer han alltså att ta ett kliv ner i seriesystemet.
– Det är säkert en och annan som höjer på ögonbrynen över mitt val, men jag ser det inte som att jag kliver ner en division utan för mig har Thorengruppen ett lag som är SSL-mässigt. Laget är så pass bra att vi borde vara där och den resan vill jag gärna vara med på, säger Berglund till TTG:s hemsida och fortsätter med att berätta om tiden i Libk:
– Det är ingenting jag ångrar, även om Umeå alltid kommer att vara hemma för mig. Men jag har fått med mig massor av erfarenheter både på och utanför planen under året i Linköping, säger Marcus Berglund.
Libks tränare Johan Astbrant tycker att det är olyckligt och tråkigt att Berglund lämnar. En spelare som i poäng gjorde sin bästa säsong i vintras, som omskolad back.
– Han fick hemlängtan de senaste dagarna och det får vi respektera, men jag hade gärna behållit honom, säger Astbrant.
Förlusten betyder att Libk nu tittar på att få in en back till i truppen.
– Vi har tittat efter backar sedan vi förlorade Martin Hovlund och Anton Karlsson, och det intresset minskar inte nu. Vi behöver få in en back till, säger tränaren.
Aktuell för Libk är fortsatt också AIK-forwarden Oskar Hagberg som ännu inte gjort klart med någon klubb nästa säsong.
– Vi för dialog med honom, säger Johan Astbrant.