Är det kört nu, Solfjädern?

INNEBANDY. Kanske är chansen till serieseger redan borta för Solfjäderstaden. Efter 8--9 mot Kungsör är avståndet just nu tio poäng.2005-12-05 00:00

-- Visst har de ett bra utgångsläge men jag vill inte säga att det är kört. De har en vass förstafemma men jag tror att alla lag har lärt sig hur de spelar nu när man fått möta dem en gång, sa Solfjäderns tränare Mattias Rydén.

-- Vi förlorar den här matchen på fyra-fem olyckliga minuter i början av andra perioden när de går från 4--2 till 7--3. Annars tycker jag att vi ofta var det bättre laget.

Motalalaget var d nära att kvittera på slutet men närmare än bollar i ribban och ena stolpen kom man inte. Bäst var Martin Johansson (4 mål) och inhoppande målvakten Klas Pettersson. Övriga mål: Peter Andersson, Kim Sundin, Daniel Alfheim och Andreas Schelin.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!