Gör smärtsamma resan för Salming: "Berörd när han gick bort"

Oliver Eriksson, 28, har extremt ont i fötterna – men Sverigeresan på inlines är värd smärtan. Han gör resan för att samla in pengar. "Jag blev väldigt berörd när Börje Salming gick bort i ALS", säger Eriksson.

Oliver Eriksson på vägen mellan Berg och Torby. Via hans  Instagram "rullaforals2024" kan den som vill bidra till insamlingen.

Oliver Eriksson på vägen mellan Berg och Torby. Via hans Instagram "rullaforals2024" kan den som vill bidra till insamlingen.

Foto: Carl Holmqvist

Inline, skateboard2024-07-29 19:30

Resan genom Sverige startade i mitten av juli och närmar sig sitt slut. Oliver Eriksson rullar Kiruna i norr till Ystad i söder (210 mil) för att uppmärksamma och samla in pengar till Börje Salmings ALS-stiftelse. Projektet heter "Rulla för ALS 2024".

På måndagen rullade Eriksson in i Linköping, och vi mötte upp honom vid Bergs slussar.

– I det stora hela har det gått mycket upp och ner, men idag har jag en bra dag och en bra känsla. Jag försöker rulla på det, sa Eriksson vid stoppet intill slussarna.

Hur är en dålig dag?

– Vissa dagar har varit riktigt tuffa. Framförallt mentalt. Någon dag har det känts som att man inte kommer klara det. Kroppen börjar ta lite stryk. Framförallt fötterna som gör extremt ont, sa Eriksson och utvecklade:

– Jag har knappt några fotknölar kvar på insidorna av fötterna, eftersom fötterna svullnat så mycket.

Insamlingen hade under måndagseftermiddagen dragit in närmare 300 000 kronor. För 26 år sedan gjorde Erikssons pappa samma resa i förmån för en annan organisation.

– Där har jag fått inspirationen till resan. Jag har haft Börje Salming som en stor förebild och blev väldigt berörd när han gick bort i ALS. Eftersom det inte finns något botemedel så vill jag göra skillnad.

undefined
Oliver Eriksson på vägen mellan Berg och Torby. Via hans Instagram "rullaforals2024" kan den som vill bidra till insamlingen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!