– En vecka senare vill vi börja och sedan spela mer under jul och nyår när folk är lediga. Vi har skrivit till de andra lagen och inte fått några negativa svar i alla fall, säger IFK Motalas klubbchef Pär Beckne.
IFK hade tester i Växjö i helgen och börjar under ledning av Mattias Sjöholm att träna på måndag, den 15 april.
Sedan är planeringen av hösten i full gång. På rink-is kommer laget i Motala i mitten av augusti och sedan ska bandyplanen ha is i månadsskiftet oktober-november.
Det ska spelas fem träningsmatcher utöver Svenska cupen i september och World cup i oktober dit IFK hoppas bli inbjudet.
IFK:s förhoppning är att hela elitserien ska starta i början av november, i stället för i slutet av oktober som i fjol.
Spelschemat för elitserien 2019/2020, där utomhuslagen AIK och Åby/Tjureda ersätter Falun och Tellus, ska sättas under maj.