Westerberg hade hoppats på mer

Johanna Westerberg hade segerchans efter två av fyra rundor. Men inte efter tre.

GOLF/LINKÖPING2009-09-13 18:32

- Jag hade hoppats på lite mer, sa Johanna Westerberg.

Det blev till en slut en delad tiondeplats i Europatourtävlingen i Österrike och Mjölbytjejen kände sig hyfsat belåten.

Det var okej.

Inte bra, inte dåligt.

73 slag i lördags, 74 slag på söndagen.

- Överhuvudtaget var det ganska svårspelat i helgen och det märktes också på resultaten, sa Westerberg, som hamnade i vattnet på trettonde hålet och där noterades för två över par.

32-åringen spelar nu i Frankrike och Madrid senare i höst innan hon sätter punkt för säsongen. Vid årsskiftet blir hon mamma för första gången.

Linköpingstjejen Lotta Wahlin gjorde en bra 70-runda i lördags, men inledde söndagen med två dubbelbogeys på de fyra första hålen och rasade till en slutlig 50:e plats. Anna Tybring, Motala, var ytterligare en bit efter.

Det blev svensk seger i Wien, sedan Linda Wessberg avgjort på det andra särspelshålet där Laura Davies lyckades med konststycket att lå bollen i vattnet - två gånger.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!