– Jag ledde med två slag efter hål 15. Sedan på hål 16 drog jag till med ett slag från 142 meter som landade ett par meter bakom pinnen och sen rullade in. Det var häftigt med tanke på att det var min första. Kul att den kom på en tävling också, berättar 20-åringen.
– Jag fick lite priser och så från de som anordnade tävlingen
Östlunds hole in one gjorde att han vann åttondelsfinalen på tävlingen, men i kvartsfinalen tog det stopp och han fick nöja sig med en femteplats.
– Det är jag inte särskilt nöjd med. Det var lite synd, men det var kul att det blev som det blev i åttondelsfinalen i alla fall. Det är verkligen speciellt att göra hole-in-one.
Nu i veckan väntar en tävling i Bråviken för Motalakillen. Det är en tävling som ingår i den svenska proffstouren.