Brynäs superstjärna Nicklas Bäckström har haft ett tungt matchande på slutet. På lördagen var han tillbaka i elitserien.
Jag kände mig förvånansvärt pigg, sade han efter Brynäs 3-0-seger mot Malmö.
Sju matcher i junior-VM på elva dagar är kanske inte den bästa uppladdningen inför en elitseriematch. Men Nicklas Bäckström såg ut ungefär som vanligt, även om han kanske inte matchades lika hårt som annars i lördagens match.
Jag tyckte ändå att jag fick spela rätt mycket. Det var kul att vara tillbaka med grabbarna, sade Nicklas Bäckström som tackar sommarträningen för att hans fysiska status var okej.
Bäckström svarade inte för något poäng men det behövdes inte heller. Brynäs, som blivit skickligt på att spela på resultatet, gjorde vad som behövdes och inte ett dugg mer.
Leif Boorks lag hade ett litet övertag redan i den sömniga förstaperioden - mycket tack vare flera power play.
Bästa chansen hade Björn Danielsson i slutet av perioden men förre Brynäsmålvakten Markus Korhonen räddade med plockhandsken nere vid isen.
Malmö spelade upp sig i andra och Mikael Wahlberg och Lasse Pirjetä hade varsitt jätteläge. Bägge gångerna lyckades Robert Kristan i Brynäsburen hålla pucken utanför mållinjen.
I stället var det Brynäs som gjorde periodens enda mål. Succénorrmannen Mads Hansen tog sin egen retur ensam framför målet efter 6.35.
I andra blixtrade Brynäs till i en sekvens som avgjorde matchen.
Jiri Bicek, planens kanske bäste, stod fri framför mål när han elegant sprättade upp pucken i nättaket till 2-0.
Bara 43 sekunder senare avgjorde Daniel Hermansson matchen med en styrning. Efter det var Malmö oförmöget att resa sig.
Malmö har nu inte gjort mål på över 125 minuter - det vill säga drygt två matcher.
Förutom Bäckström fanns en till junior-VM-spelare på isen i Läkerol Arena. Malmöforwarden Andreas Thuresson svarade för en stark arbetsinsats.