Han hade ett minst sagt lyckat JSM i Växjö i helgen. Claesson, som utomhus satsar på 400 m häck, kan springa riktigt fort även när det kommer till slätlöpning. Tidigare personliga rekordet på 49,06 rök all världens väg när han utklassade konkurrenterna i P19-finalen på 400 m.
– Jag var ganska nervös inför loppet och kroppen kändes väl inte jättebra i början på dagen. Men det släppte efter uppvärmningen och när startskottet gick var det bara att köra, säger Johan Claesson.
Nu väntar ett par dagars vila för LGIF-talangen innan grundträningen inför utomhussäsongen drar igång på onsdag. Det stora målet är att kvala in till junior-EM för 18-19-åringar som går i Borås i sommar.
– Just nu ser det ljust ut, säger Johan Claesson, som även fick med sig en bronsmedalj på 60 meter häck.
– Kanske inte så många som springer de två distanserna, men för mig känns det bra att träna lite häckteknik och få några sådana lopp i kroppen också.
LGIF hade ett mycket lyckas JSM i Växjö, där Jenny Lestander knep två silvermedaljer i K22-klassen, dels i tresteg, dels i längdhopp. Therese Bjureby blev tvåa på 60 m häck i K22, Lovisa Lindholm kom trea i höjdhopp i F19 och Emilia Malmehed blev trea i kula i F19.
– Riktigt kul med sju medaljer. Man blir ännu mer taggad när man ser att en klubbkompis gör det bra och tar medalj. Det skapar glädje för laget, sa Johan Claesson.