Zeros förlänger sviten

Zeros är svårslaget i division 5 Östergötland västra herr i fotboll.

BK Zeros vann mot Vadstena GIF

BK Zeros vann mot Vadstena GIF

Foto: Montage

Fotboll2024-06-19 21:51

Mot Vadstena hemma på Z-parken på onsdagen blev det seger igen. Laget vann med 4-0 (4-0) och har nu fyra segrar i rad.

- Vi gör en riktigt bra första halvlek som vi i stort sett dominerar spelmässigt. Vi får även utdelning på våra fasta situationer den här matchen som vi bara varit nära på innan. 4-0 i halvlek gör att andra halvlek blir lite mer av en transport sträcka där spelet jämnas ut men vi har fortfarande full kontroll på matchen i mina ögon. Kul också att Daniel Svärd får göra två mål i sitt andra framträdande för oss. Robin Hugosson och Mattias Jansson i mittförsvaret gör ännu en bra match och har varit killar att luta sig emot hela våren. Skönt med ännu en seger vilket gör att vi fortfarande har allt i egna händer, även om det är en lång väg kvar, kommenterade Zeros tränare Richard Adolfsson.

Vadstenas ledare Kenneth Wallin:

- Vi var för snälla i försvarsarbetet, vid motståndarnas hörnor och släppte in flera mål p. G. A. Dålig markering. Kändes onödigt men motståndarna var väl det bättre laget.

Zeros startade matchen bäst och tog ledningen. Daniel Svärd slog till, redan i 13:e minuten.

Laget gjorde 2-0 i 19:e minuten, när Robin Hugosson hittade rätt.

Zeros ökade ledningen till 3-0 efter en halvtimmes spel, ännu en gång genom Daniel Svärd.

I 40:e minuten gjorde Emil Cleve också 4-0. I andra halvlek fick inget av lagen in något mål, och matchen slutade med seger för Zeros med 4-0.

Zeros stannar därmed på tredje plats, och Vadstena på sjunde plats, i tabellen.

Nästa motstånd för Zeros är Skeninge. Lagen möts fredag 9 augusti 17.00 på Z-parken. Vadstena tar sig an Österstad borta lördag 10 augusti 11.00.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!