Unogård tillbaka i Linköping – med nya laget

Besvikelsen finns fortfarande där. Men Olof Unogård ser ändå fram emot återkomsten till Linköping arena. "Det blir många kära återseenden", säger Växjötränaren.

Olof Unogård och William Strömberg fick lämna Linköping FC efter säsongen 2020.

Olof Unogård och William Strömberg fick lämna Linköping FC efter säsongen 2020.

Foto: MATHIAS BERGELD/BILDBYRÅN

Fotboll2022-03-05 08:00

Han leder det hårdsatsande elitettanlaget i svenska cupen-mötet med LFC på lördagseftermiddagen.

– Många är kvar i organisationen och flera spelare är också kvar från min tid. Det ska bli kul att komma tillbaka, säger Olof Unogård.   

Det blev två och ett halvt år i Linköping för 33-åringen. Efter säsongen 2020 fick han tillsammans med William Strömberg lämna uppdraget som tränare i LFC.

– Jag hade det på känn under hösten och visste åt vilket håll det barkade, så för mig kom det inte som någon chock. Jag vet ju vad jobbet innebär, ger man sig in i leken får man leken tåla, säger Olof Unogård.

Vad har du för känslor nu när du fått lite distans till det som hände?

– Jag trivdes väldigt bra i både klubben och staden, sen är jag besviken på en hel del som hände under det sista stökiga året. Jag fick inte de bästa förutsättningarna att vara en så bra fotbollstränare som möjligt. Jag är i alla fall nöjd över att lämnat efter mig en förening och ett lag som mådde mycket bättre än när jag kom dit.

I oktober blev han klar som ny huvudtränare i Växjö, som siktar på en snabb återkomst till allsvenskan efter höstens degradering. Laget gjorde en mycket stark insats mot Rosengård i förra omgången.

– Hela föreningen andas nybyggaranda och man vill verkligen vända fjolårets motgång till någonting bra. A-laget är bolagiserat och det finns förmögna människor som gärna vill se Champions league-fotboll här i framtiden, säger Olof Unogård. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!