Superettanmeriterad spelare är tillbaka i Maif

Motala AIF har tappat många spelare efter fallet ur ettan. Men här kommer en positiv nyhet i spelartruppen. En återvändare har skrivit på.

Tillbaka där han utbildades. Pontus Eriksson har skrivit ett tvåårskontrakt med Motala AIF och Mjölbykillen säger att målsättningen är att ta Maif tillbaka till division 1.

Tillbaka där han utbildades. Pontus Eriksson har skrivit ett tvåårskontrakt med Motala AIF och Mjölbykillen säger att målsättningen är att ta Maif tillbaka till division 1.

Foto: Jens Bollius

Fotboll2023-12-02 15:00

Motala AIF bygger nu ett nytt lag för att, åtminstone på sikt, ta sig tillbaka uppåt. En superettanmeriterad förstärkning har bestämt sig och skrivit på för Motalaklubben till nästa års division 2. Ett tvåårskontrakt är det.

Det handlar om 23-årige Mjölbykillen Pontus Eriksson, född 2000, som tidigare spelat i Maifs akademi och som spelade i ettan 2020 under Christer Persson.

Eriksson är från Mjölby, spelade i MAI och Södra till 13-14 år och spelade i Motala AIF till 20 år. Därefter två sejourer i Åtvidabergs FF, där han var senast i söderettan, och ett år i Norrby. Tre division 1-säsonger och 17 matcher i superettan har det blivit.

Fortfarande ser han sig som en offensiv vänsterback med power. Eriksson har haft skadeproblem, men ska vara frisk nog att träna fullt igen från januari.

Jobbet som säljare finns i Linköping och så är Pontus sambo med Ella i Mjölby. Maif passar bra in i bilden.

– Jag vet ju om hur det är sedan jag var här senast och jag vet om Maifs ambitioner. Det blir bra för mig nu, säger Eriksson.

När det gäller division 2-serien kan Dalkurds tvångsnedflyttning från ettan betyda att de sju östgötalagen splittras. Förslaget ska komma i veckan, men Maifs klubbchef Elias Hanna befarar att Mjölby AI eller Maif hamnar i väster.

När det gäller tränarjakten är både Milan Kosovic och Göran Ekh med och hjälper Elias Hanna med rekryteringen.

– Maif är en ansedd klubb för tränare, man slås av hur många det är som vill komma hit. Vi är noga så att det blir rätt på sikt, säger Göran Ekh.

Karta: Motala IP
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!