Straffar avgjorde för MAI "Får ta på mig misstaget"

Noll poäng och noll mål. Mjölby AI gick miste om viktiga poäng i streckmatchen mot Smedby.

Axel Lundquist stod först för en straffräddning mot Smedby, men orsakade sen en ny straff som han släppte in. MAI föll med 0-2 i den viktiga streckmatchen.

Axel Lundquist stod först för en straffräddning mot Smedby, men orsakade sen en ny straff som han släppte in. MAI föll med 0-2 i den viktiga streckmatchen.

Foto: Johny Daagh

Fotboll2021-09-07 21:33

– Det var lamt idag, riktigt lamt.

Målvakten Axel Lundquist suckade tungt i Correns websändning efter 0-2 borta mot Smedby. Han kom att spela en tydlig huvudroll när han först enhandsräddade en straff strax efter paus.

– Räddningen var bra, men spelade ju ingen roll.

Nästa straff var det nämligen han som orsakade med en fällning. En straff som Smedbys skyttekung Emanuel Arvidsson satte ledningsmålet på.

– Jag kanske var först på bollen, jag vet inte. Eller så var den korrekt dömd. Jag får ta med mig det misstaget och göra det bättre i nästa match.

På slutet jagade MAI kvittering och skapade två jättelägen för Adam Samuelsson som dock missades. Istället kunde Smedbys Buster Blosse avgöra med målet till 2-0.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!