Kenty gjorde hela åtta mål, och vann med 8-3 (5-2).
- Jag tycker vi hade lite lägre tempo i vårt spel än jag hade hoppats och trott. Men det är så klart väldigt starkt att ändå göra åtta mål på Vimmerby. Jag är väldigt nöjd med resultatet, tyckte Kentys huvudtränare Fredrik Falkevall, efter matchen.
Kenty tog en tidig ledning. Ella Björkman slog till, redan i åttonde minuten.
Kenty ökade också ledningen till 2-0 i 18:e minuten, genom Emma Aldén.
I 21:a minuten nätade Nathalie Johansson, och reducerade åt Vimmerby.
Kenty ökade ledningen till 3-1 i 38:e minuten, genom Sarah Falkevall.
Kenty ökade också ledningen till 4-1 i 39:e minuten, åter igen genom Sarah Falkevall.
Vimmerby reducerade till 4-2 bara en minut senare ännu en gång genom Nathalie Johansson.
En minut senare var det Ella Björkman som såg till att Kenty ökade ledningen till 5-2. Med en dryg halvtimme kvar att spela nätade Emma Aldén på nytt och ökade ledningen för Kenty.
I 74:e minuten reducerade Nathalie Johansson för Vimmerby. Johansson fullbordade därmed sitt hattrick. Men mer än så orkade Vimmerby inte med.
Fannie Stenström ökade Kentys ledning med knappa kvarten kvar.
Kenty ökade ledningen på nytt, till 8-3, tre minuter senare genom Sarah Falkevall som med målet fullbordade sitt hattrick. Det fastställde slutresultatet till 8-3.
Noterbart är att Nathalie Johansson gjorde tre mål för Vimmerby. Dessutom att Kentys Sarah Falkevall gjorde tre mål.
Kenty har nu nio poäng och Vimmerby har sex poäng när båda lagen har spelat tre matcher.
Söndag 1 maj 15.30 spelar Kenty borta mot Lindö.