Provspelare gjorde mål när ÅFF vann stort

5–1 mot Sleipner var ett styrkebesked från Åtvidabergs FF. "Arbetsinsatsen var tio av tio", berömde ÅFF-tränaren Jesper Ny efter segern i träningsmötet.

Jesper Ny, ÅFF-tränare.

Jesper Ny, ÅFF-tränare.

Foto: Peter Calen

Fotboll2020-07-25 18:00

Han lät mycket belåten efter den klara vinsten på Kopparvallen. Division 2-laget ÅFF var ett par klasser bättre än division 3-laget Sleipner och kunde vunnit med ännu större siffror.

– Roligt att få det här svaret. Jag vet att vi har ett lag som ska klara av att leverera på den här nivån, kul att vi kunde visa det, sa Jesper Ny.

Efter tio minuters avvaktande spel i sommarvärmen började ÅFF öka trycket och redan i paus var det 4–0 till hemmalaget, bland annat efter mål av provspelande Franklin Rodriguez, en 22-årig back från Nederländerna. 

Det blev som väntat något sämre kvalité efter paus och lite lägre tempo, men ÅFF fortsatte att skapa chanser.

– Sleipner är ett bra division 3-lag, det känns bra att visa att det trots allt skiljer en del mellan tvåan och trean. Vi skulle gjort ännu fler mål i andra halvlek, men med tanke att vi ändå kom till många lägen är jag ändå nöjd. Arbetsinsatsen var tio av tio, som vanligt från det här gänget, sa Jesper Ny.

Anfallaren Simon Sandholm saknades mot Sleipner och mittfältaren Felipe Reidler de Moraes fick en smäll mot vaden under matchens gång, men skadorna är av det mindre allvarliga slaget och ska inte hindra duon från spel nu när tävlingsmatchandet drar igång igen.

För ÅFF:s del väntar närmast ett cupmöte med Boxholm kommande helg. Sen drar division 2 igång igen med hemmamatch mot BK Forward den 8 augusti.

Övriga ÅFF-mål: Patrik Gustavsson, Josh Bragg, Theodor Skarp och Mohammed Yousef.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!