Anfallaren är just nu hemma i Lagos för att spela kvalmatcher – och kunde inte ha fått en bättre start. Nigerianska landslaget slog på onsdagen Ghana med 2–0, Uchenna Kanu svarade för båda målen och hyllades stort efteråt. Efter returen i Accra är totalvinnaren är klar för afrikanska mästerskapen nästa år, som också är kval till VM 2023.
Kanu har inte tidigare gjort två så viktiga mål i landslaget och det gör att intresset kan öka ytterligare inför kommande säsong. Under ett oväntat svagt LFC-år har 24-åringen stuckit ut och är med nio mål delad trea i allsvenska skytteligan.
Kontraktet med Linköping går ut i höst och det är osäkert om det blir någon fortsättning. Klubben vill inte kommentera kontraktsläget för olika spelare, men det är ingen vågad gissning att forwarden hör till dem som man vill behålla.
Enligt Sportens uppgifter pågår förhandlingar – men där även andra klubbar, både svenska och utländska, hört sig för och anmält intresse. Allsvenska tvåan Häcken har tidigare värvat från LFC och är enligt våra uppgifter nu också suget på att locka över Uchenna Kanu. Hårdsatsande Göteborgsklubben tappar med största säkerhet Stina Blackstenius och då ses LFC-stjärnan som en potentiell ersättare.
Häckens stora trumfkort: spel i Champions league även under 2022.
– Jag vill att det ska bli så bra som möjligt för mig och har inte tagit några beslut än, sa Kanu om sin framtid för några veckor sedan.
På tal om Häcken: Expressen uppger att det är klart att Mats Gren inte får vara kvar som tränare till nästa säsong.