Kaptenen: "Min jobbigaste dag i Maif-karriären"

Det som det mesta pekat på under hösten blev klart på lördagen. Motala AIF spelar i division 2 igen 2021. "Känns tungt", säger tränaren Christer Persson.

Mittbackarna Jesper Merbom Adolfsson och Ibrahim Koroma attackerar på en av många hörnor för Motala AIF. Men Maif kammade noll och Qviding gjorde två mål. Nu blir det division 2 för Maif.

Mittbackarna Jesper Merbom Adolfsson och Ibrahim Koroma attackerar på en av många hörnor för Motala AIF. Men Maif kammade noll och Qviding gjorde två mål. Nu blir det division 2 för Maif.

Foto: Jens Bollius

Fotboll2020-11-07 16:55

Maif förlorade mot Göteborgslaget Qviding med 0–2 (0–1) på Idrottsparken. Det var en match som såg ut som det gjort i söderettan i år.

Maif hade spelet, men var uddlöst framåt. Dessutom missade Valon Silka en straff vid ställningen 0-0 och i andra halvlek hade Jesper Merbom Adolfsson en lång lobb i ribban.

Qviding hade inte många chanser, men var effektivt och gjorde två mål genom tvåmetersmannen Hakeem Araba.

Maif spelade bort sig själv i praktiken och sedan gjorde andra resultat att det var helt klart på kvällen.

– Vi har försökt och gjort allt vi kan. Jag lider med spelarna och alla som jobbar i och omkring klubben, säger Christer Persson.

Lagkaptenen Simon Karlsson, som var tillbaka efter sin fotskada, säger om degraderingen:

– Väldigt tungt, min jobbigaste dag i Maifkarriären. Jag tycker synd om mina kamrater i laget och alla i klubben, säger Karlsson som ändå kan tänka sig att spela kvar i division 2.

17-årige landslagsanfallaren Ahmed Qasem, som fick Gamla Maifares hederspris före matchen på lördagen, kan hamna i allsvenskan nästa säsong.

Det är allsvenska Östersund och superettanlaget Dalkurd som uppges rycka i Qasem. Sporten har berättat tidigare om intresset för Qasem från klubbar högre upp, vilket också bekräftats av Maif som har kontrakt med Qasem även nästa säsong.

Dessutom ska holländska Groningen och danska Bröndby ha scoutat Qasem, enligt sajten Fotbolldirekt.se.

– Det finns många duktiga spelare i Sverige. Vi försöker hålla koll på alla bra spelare som finns utanför allsvenskan, Ahmed är definitivt en av dem. Det är en talangfull fotbollsspelare som har en ljus framtid om han fortsätter jobba hårt, säger Östersunds tränare Amir Azrafshan till Fotbolldirekt.se.

Ahmed Qasem själv ville inte kommentera uppgifterna efter förlusten mot Qviding.

– Det är tre matcher kvar av ettan och jag fokuserar på det, sade Qasem.

Vad säger du om tvåan för Maif?

– Segt, ingen rolig serie att spela i. Men jag har inte tänkt så långt, vi får se vad som händer, sade 17-åringen.

Målen: 0–1 (15) Hakeem Araba, 0–2 (73) Hakeem Araba.

Maifs lag: Oliver Bergman - Simon Karlsson (ut 88), Jesper Merbom Adolfsson, Ibrahim Koroma (ut 76), Pontus Eriksson - Valon Silka (ut 76), Benjamin Tannus - Ivan Rako, Adam Bark, Renato Rako (ut 58) - Markus Uppling. Inbytta: Ahmed Qasem (58), Adam Rubin (76), Almin Masic (76), Edon Silka (88).

Karta: Motala IP
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!