Han blir IFK:s klubbdirektör – igen: "Gillar klubben"

Senast slutade det med ett hastigt uppbrott. Nu är Magnus "Munken" Karlsson tillbaka som IFK:s klubbdirektör. "Jag tror inte att det finns ett finare jobb i Norrköping", säger 53-åringen.

Magnus "Munken" Karlsson är tillbaka som IFK:s klubbdirektör. Efter att avtalet med Eskilstuna United går ut är det meningen att han ska ta vid i den nya rollen.

Magnus "Munken" Karlsson är tillbaka som IFK:s klubbdirektör. Efter att avtalet med Eskilstuna United går ut är det meningen att han ska ta vid i den nya rollen.

Foto: Christer Gustafson

Fotboll2021-07-12 17:38

Sökandet är över. Sedan Jens Magnusson lämnade jobbet i vintras har Örjan Hansson hoppat in som tillförordnad i rollen men snart blir lösningen mer permanent.

IFK har hittat sin nye klubbdirektör. Eller nygamle.

Magnus "Munken" Karlsson hade rollen från våren 2014 till sommaren därpå innan han fick lämna uppdraget. Nu återvänder han, idag bekräftar IFK Sportens uppgifter i veckan.

– Det jobb som jag flyttade hit för var ledigt igen. Egentligen är det så enkelt. Efter 2015 har vi valt att bo kvar här, jag, Susanne (hustrun) och Malte (sonen). Hon har bra jobb här och Malte trivs i skolan. Det har aldrig varit aktuellt att flytta härifrån. Dessutom är jag fotbollsmänniska med några övriga kompetenser också, säger "Munken" om bakgrunden till att han sökt sig tillbaka.

Efter en del kontakter med både IFK-styrelsen och Örjan Hansson har allt landat i en överenskommelse. 

– Det har vuxit fram en form av synk, jag gillar klubben, jobbet och möjligheterna. Det är mycket som är attraktivt, jag tror inte att det finns ett finare jobb i Norrköping. 

Det IFK du lämnade och det IFK du kommer till det har hänt en del.

– Ja, men enkelt sammanfattat; 2014 var ett tufft sportsligt år, och ännu tuffare ekonomiskt. Spelarna låg i PSI (Peking Soccer Invest), något som är åtgärdat nu. Balansräkningen är betydligt starkare nu, däremot är driftunderskottet större. En del av utmaningarna finns kvar men jag kommer hit med lite öppnare ögon än senast, bättre förståelse och bättre reflexer. Jag känner mig betydligt starkare att ta den här rollen, även om jag trodde stenhårt på mig själv förra gången också. Jag vet mer.

När Magnus "Munken" Karlsson lämnade IFK 2015 valde alla parter att ligga lågt i snacket. Enda kommunikationen var ett kortfattat meddelande på hemsidan. 

Vad kan du säga om uppbrottet idag?

– Min utgångspunkt var att det var en affärsuppgörelse. Punkt. Min utgångspunkt var också att inte bli bitter. Det är inte klädsamt. Det finns inte mer att säga tycker jag. Det funkar så, ansvar, lite högre lön, ett annat typ av avtal – då är det alltid närmare till dörren också.

Magnus "Munken" Karlsson spelade i IFK 1987–1991 och var med om ett SM-guld. Efter tiden som klubbdirektör 2014–2015 jobbade han två och ett halvt år på Lagardère med bland annat kommersiella tv-rättigheter. Sedan dess har han varit verksam som tränare och manager i Eskilstuna United i damallsvenskan. Där har han kontrakt året ut.

När börjar du i IFK?

– Jag utgår från att jag ska fullfölja mitt avtal där först.

Utöver driftunderskott, vilka utmaningar ser du mer framöver i ditt nya jobb?

– Jag tror att driftunderskottet kommer av en total kostnadsmassa och förutsättningarna. Platinumcars Arena är en av dem, att fortsätta exploatera på de markmöjligheterna som finns här är en annan. Att fortsätta bygga en väldigt, väldigt stark ungdomsorganisation och att utveckla damverksamheten. Konkurrensen inom herr elit kommer inte att bli mindre så att behålla den positionen är också en utmaning. Helheten är viktig för att bygga ett hållbart och starkt IFK. Förutsättningarna är ändå mycket bättre här än hos många andra som vill samma sak. 

Senast du kom in som klubbdirektör var parollen "Pokalen till Peking", det gick ändå ganska fort då.

– Precis, lite fortare än jag trodde. Det lag vi hade som slet 2014 var en investering i unga spelare och med lite ledarskap i Daniel Sjölund, "Ante" (Andreas Johansson) och några till så flög det året efter. Får man vittring så växer folk ännu fortare. Jag kommer inte ha några slogans eller hashtags den här gången, ska det vara något så är det hårt jobb. Det kommer att krävas, även om jag är tryggare i rollen nu är jag extremt ödmjuk, svarar "Munken" som var på plats i Malmö när SM-guldet säkrades på hösten 2015 – även om det inte längre var som klubbdirektör. 

Under den sejouren har han beskrivits som drivande i projektet med att skapa fansens nya hem på Curva Nordahl.

– Om det är något jag tittar på med stolthet från den perioden så är det utvecklingen av "Curvan". Jag har kvar det bildspelet jag använde då, med The Kop (Anfield) och gula väggen i Dortmund som målbild. Jag kunde inte tänka mig att det skulle bli så, men det handlade om att lyfta spärren. Om vi inte pratar om 10 000 kan det aldrig bli 10 000, om vi inte pratar om att vi kan vinna mot Mjällby så kan vi inte göra det, om vi inte pratar om att damerna kan gå upp i damallsvenskan så kan de inte göra det. Det börjar med en stark tro, sedan måste man ha en rimlig plan och jobba hårt. 

En diskussion har inletts om arenans framtid, hur ser du på den?

– Det är en av de viktigaste för att säkerställa positionen som vi har nu. Det behöver bli rätt. Jag kan inte döma i det nu, det är alldeles för tidigt. 

I och med avtalet med Magnus "Munken" Karlsson är en stor pusselbit på väg att läggas i IFK-organisationen. 

– Vi letade efter en person som kunde förstå sig på föreningsliv, fotboll och IFK samt tillföra energi i den här organisationen. Dessutom ta vid det Örjan (Hansson) gjort under övergångsperioden. Vi har träffat många intressanta kandidater, men "Munken" stack ut. Vi har haft många samtal hur vi ska utveckla värdegrundsarbetet samt alla delarna i organisationen och elitverksamheten. Sedan är det spännande med alla kontakter han har från damsidan. På herrsidan är vi etablerade högt i toppen men på damsidan behöver vi komma ikapp också, säger ordföranden Sakarias Mårdh.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!