Förra målvakten till mästarna

Med två veckor kvar till Champions League-kvartsfinalen är det målvaktskris i Rosengård. Därför har den skånska fotbollsklubben gjort klart med förra LFC- och landslagsstjärnan Sofia Lundgren, 34.

Foto: Åke Karlsson/arkiv

Fotboll2016-03-08 12:22

– Vi är överens muntligen. Hon är klubblös för närvarande och kommer att vara det fram till sommaren. Så det är en win-win-situation, säger Rosengårds sportchef Therese Sjögran till Sydsvenskan.

Stjärnskottet Zecira Musovic har brutit båtbenet och är enligt Sjögran borta i sex veckor till. Även det knäskadade nyförvärvet Erin McLeod riskerar att missa den första Champions League-kvartsfinalen mot Frankfurt.

– Hon har inte haft ont när hon tränat nu, men knät är fortfarande svullet, säger Therese Sjögran.

Sofia Lundgren spelade förra säsongen i Hammarby som åkte ur damallsvenskan. Hon blev 2010 utsedd till Årets målvakt i Sverige, har vunnit sex SM-guld och gjort 30 landskamper.

– Hon ville inte spela i Elitettan. Det är en perfekt lösning för oss, säger Sjögran. (TT)

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!