BP-coachen: "Fruktansvärt irriterad"

Toppen mot botten. "Den här matchen ska inte de få avgöra", säger Roberth Björknesjö, BP:s tränare.

Foto: JONATHAN N€CKSTRAND

FOTBOLL2018-10-31 08:30

LÄS MER: Holmbergs slit har betalat av sig

LÄS MER: IFK utan formstark mittfältare

Det är inte mycket kvar att vinka på för Brommapojkarna och IFK Norrköping. Två lag som inte har råd med något annat än tre poäng i botten- respektive guldstriden.

"Peking" är självklart tunga favoriter på Grimsta – men kommer inte få något gratis mot ett desperat och revanschsuget BP som föll igen försvarsmässigt mot Sirius i 2–4-torsken.

– Jag är fruktansvärt irriterad fortfarande. Det var fjärde matchen sedan jag kom. Vi hade problem att göra mål. Nu gör vi mycket mål. Vad är problemet då? Vi släpper in mål inom två-tre minuter varje gång. Det går inte. Vi är inte i den fasen. Vi ska försvara straffområdet mycket mycket bättre. Så är det bara. Det finns inga livlinor kvar. Det måste vara bättre, säger Roberth Björknesjö som tog över huvudansvaret när Luis Pimenta fick lämna.

LÄS MER: "Holmbergs slit har betalat av sig"

Nykomlingen är illa ute. 62 insläppta mål är flest i allsvenskan.

Det finns en plan hur IFK Norrköping ska stoppas – och undvika samma defensiva dipp som mot Sirius.

– Det är en mardrömsmatch i tre minuter. Det är som en skräckfilm. Tre mål som vi slänger in med en gång, fortsätter BP-tränaren.

Som är inställd på en annan typ av matchbild mot IFK.

– Jag har ritat upp det rätt väl. Nu gäller det att vi gör det tillsammans. Den här matchen ska de inte få avgöra. Det ska vi göra. Det får räcka nu.

När IFK Norrköping och Brommapojkarna möttes i den allsvenska premiären 2–1-vann IFK.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!