Boren tar in tränare från konkurrenten

Boren förstärker upp tränarstaben kring herrlaget. Från LSW hämtar de Mats Nilsson som nu tar plats vid Martins Axéns sida.

Mats Nilsson kliver in i Borens ledarstab till kommande säsong.

Mats Nilsson kliver in i Borens ledarstab till kommande säsong.

Foto: Thomas Augustsson

Fotboll2018-11-15 14:00

Martin Axén klev till den gångna säsongen in som huvudtränare för Borens IK och hade då Rickard Göthberg vid sin sida.

Nu är det klart att Axén kommer träna laget även kommande säsong och att tränarstaben då kommer förstärkas med med Mats Nilsson.

– Först handlar det om att vi ska ha kontinutet på tränarsidan. Sen är det ju jättebra att få in någon utifrån. Jag och Martin har ju haft huvudansvaret i ett antal år nu så det ska bli intressant att få in en ny röst, säger Andreas Johansson, herransvarig i Boren.

Han fortsätter:

– Mats har ju ett stort fotbollintresse och ett stort forbollskunnande och framför allt ett stor engagemang. Så det är jättekul att han kommer in. Sen kommer ju Göthberg finnas kvar men han ska främst fokusera på målvakterna. Det här är ju en satsning från oss och det kommer bli bättre för spelarna.

Mats Nilsson själv kommenterar sitt nya uppdrag så här till Borens hemsida:

– Det ska bli mycket intressant. En träningsvillig trupp och jag hoppas att vi kan komma högt upp i serien kommande år. Det verkar vara bra styrning i klubben och det ska bli kul att arbeta tillsammans med Axén och Göthberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!