ÅFF-trĂ€naren: "DĂ„ Ă„ker du ur förr eller senare"

Det har varit mĂ„nga Ă„rs dansande pĂ„ slak lina för Åtvidabergs FF. "Det kan inte fortsĂ€tta sĂ„ hĂ€r. Förr eller senare Ă„ker du ur", sĂ€ger Jan Stahre, trĂ€naren.

Jan Stahre och Henrik Gustavsson ledde ÅFF i höst.

Jan Stahre och Henrik Gustavsson ledde ÅFF i höst.

Foto: Peter Calén

Fotboll2022-11-14 20:00

Han stÀmplade under sÀsongen in pÄ Kopparvallen med uppgift att rÀdda kontraktet och pÄ söndagskvÀllen var uppdraget slutfört.

Efter kvalsegern mot Berga stod det klart att klassikern spelar i ettan Ă€ven 2023, mĂ„let med superettan 2025 kan stĂ„r kvar och ÅFF-fansen runt om i landet kunde pusta ut.

Igen.

Jan Stahre gjorde det ocksÄ.

– Jag har varit i den hĂ€r situationen tidigare och för mig var det bara lĂ€ttnad. Jag kan ju gilla sĂ„dana hĂ€r uppdrag, men lĂ€ngs vĂ€gen undrar du mer Ă€n en gĂ„ng varför du utsĂ€tter dig för det. Sen kĂ€nns det förstĂ„s bra med alla glĂ€djeyttringar. MĂ„nga har hört av sig och man mĂ€rker att mĂ„nga bryr sig om Åtvidaberg. Jag har fĂ„tt meddelanden frĂ„n bĂ„de AIK och DjurgĂ„rden, sĂ€ger han.

– Sen Ă€r det bara att inse att klubben inte kan fortsĂ€tta sĂ„ hĂ€r (med att vara i botten). DĂ„ Ă„ker du ur förr eller senare, sĂ€ger Stahre.

Han funderar ett ögonblick innan han fortsÀtter:

– I stort sett hela den hĂ€r sĂ€songen har vi tillbringat nere i kĂ€llaren och pĂ„ bottenvĂ„ningen. Sedan förflyttade vi oss Ă€ndĂ„ uppĂ„t i huset och under sista veckan av serien nĂ„dde vi vĂ„ning fyra. DĂ„ var det bara flyttstĂ€dningen kvar i form av kvalet och den grejade vi ocksĂ„.

Vad behöver göras för att inte hamna dÀr igen?

– Det har varit för mĂ„nga ditvĂ€rvade spelare som har suttit pĂ„ bĂ€nken. Det blir inte bra. DĂ€r ska det vara unga och allra helst egenfostrade spelare, gĂ€rna frĂ„n Åtvidaberg eller regionen runt omkring. Framförallt nu nĂ€r det inte finns nĂ„got hot i Linköping. Sen har det saknats ett coachande ledarskap pĂ„ planen. Josh (Bragg) har det dĂ€r i sig och Benjamin Tannus har tagit stora kliv. Men det behövs fler.

Jan Stahre berÀttar ocksÄ att han har reflekterat över en annan sak pÄ Kopparvallen.

Den goda stĂ€mningen – trots det minst sagt utsatta lĂ€get.

– Jag vet inte om jag upplevt det pĂ„ samma sĂ€tt tidigare. Jag tror inte det. Tanken har slagit mig om det rent av varit för bra stĂ€mning? Bryr vi oss inte?

Nu gÄr trÀnarens kontrakt med klubben ut och med tanke pÄ pendlandet och den egna akademiverksamheten med Stockholm som bas Àr det ingen sÀrskilt vÄgad gissning att det inte blir nÄgon fortsÀttning.

Men inget beslut Àr taget.

– Jag har inte ens tĂ€nkt pĂ„ det, sĂ€ger Jan Stahre.

ÅFF-truppen trĂ€nar till och med pĂ„ torsdag innan den gĂ„r pĂ„ ledighet för Ă„tersamling i början av nĂ€sta Ă„r.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!