- Vi är så bra som tabellen visar. Och det roliga är att det finns mer att ta ut av det här laget, sa Hallingström efter den sköna 1-0-segern i Ängelholm.
ÅFF-backen, som besvärats av en ond vad, var osäker på spel in i det sista, men gjorde ett tidigt söndagsbesök hos sjukgymnasten Peter Edenholm och fick den behandlig som krävdes för ett klartecken.
- Lite tejp och ett skydd för vaden gjorde susen, sa Hallingström.
Jo, vi såg det. 28-åringen, som kom till ÅFF redan 1999, var bäst på plan och gjorde också matchens enda mål.
I den 32:a minuten dök Hallingström upp på den bortre stolpen och nickade elegant in Bruno Marinhos perfekta inlägg.
- Vi hade scoutat den ytan, sa ÅFF-tränaren Daniel Wiklund med ett belåtet leende.
- Jaså, hade vi? Nja, det hade kanske inte jag hört, men jag brukar dröja kvar vid den bortre stolpen vid sådana där lägen, sa Hallingström och log.
Matchhjälten medgav sedan att ÅFF hade en del flyt som lämnade Skåne med tre poäng.
- Jo, spelmässigt var det väl ingen höjdare från vår sida, men jag tycker ändå att vi var starka i postionsspelet matchen igenom. Sådana här segrar räknas ju de också.
ÅFF har nu erövrat 12 starka poäng av 15 möjliga på bortaplan den här säsongen och är inblandat i toppstriden på riktigt allvar.
- Svårt att svara på varför vi gått så bra på bortaplan, men det jag i alla fall vet är att det är jäkligt skönt att åka hem i bussen efter sådana här matcher, sa Hallingström belåtet.
PETER MILDAEUS
12
Hörnor fick Ängelholm slå. ÅFF-försvaret fredade sig förträffligt emot samtliga.