Han är profilen i träskor, slitna jeans och speciella mössan som har cyklat alla 55 Vätternrundor på en oväxlad Husqvarna från 1937. Men Stig Johansson, 74, är mycket mer än så. I dokumentären ”Den siste pionjären – filmen om Stig Johansson”, som har premiär på juldagen 17.00, får vi komma stålmannen från Fagersanna in på livet.
– Sådana människor finns knappt längre. Stig lämnar ingen oberörd, säger Oskar Sundblad, blivande vd på Vätternrundan.
2020 blev ett väldigt speciellt år. På alla sätt och vis. Vätternrundan, precis som de allra flesta stora evenemang, ställdes in – men i juni genomförde tusentals personer ändå sin egen version av världens största motionslopp på cykel.
En av dem var självklart 74-årige Stig Johansson.
Han är nu ensam i historien om att ha genomfört Vätternrundan samtliga gånger sedan starten 1966.
Stålmannen Stig, som även har cyklat alla Siljan runt och gjort över 50 Vasalopp, är en stor profil som alltid cyklar de 30 milen i träskor, slitna jeans, sin karaktäristiska mössa över hjälmen och med en radio i framkorgen. Han trampar rundan på en oväxlad Husqvarna.
– Han är ett levande bevis på att man kan cykla på alla sätt som finns, man behöver inte vara en supermänniska med en supercykel, säger Oskar Sundblad.
På juldagen är det premiär för ”Den siste pionjären”. En drygt 40 minuter lång dokumentär där Vätternrundan har följt honom i vardagen hemma i Fagersanna utanför Tibro och under Stigs sköna färd runt Vättern i somras.
– Å ena sidan är han mycket av en ensamvarg som inte vill synas. Men när Stig kommer till Vätternrundan är det som att han trycker på strömknappen och blir the showman, mannen som cyklat alla rundor och gärna visar upp sig, säger Oskar Sundblad.
Stig Johansson skrattar varmt när han pratar om rollen att få vara filmstjärna.
– Det var roligt, faktiskt. Men jag fattar inte att de stod ut med mig. Vätternrundan är en riktig höjdpunkt på året för mig och det är inte speciellt svårt. Det är bara ut och cykla lite.
Oskar Sundblad, som bor nära Stig, vittnar om en person som alla på något sätt känner till. En lokal legend. Han är mannen med det svallande håret som svischar förbi på rullskidor eller cykel. Fixar han inte med längdskidsspår är det annat som ombesörjs för att föreningslivet ska leva.
Stig Johansson lovar en ny sväng runt Vättern i sommar. Hans 56:e raka.