Jonas sprang alla fem kilometerna genom centrala Linköping med Ellie framför sig i barnvagnen. Fort sprang han också. Så fort att han hamnade sexa! med den fina tiden 17.38. Men hastigheten bekom inte Ellie. Inte utsikten i Linköping heller. Hon sov mestadels.
Ända tills pappa skulle dricka vatten, vill säga.
Då gallskrek hon.
Stadsfestloppet över fem kilometer blev kanske inte världens största lopp, men det var trevligt. Omkring 350 löpare/motionärer deltog och verkade trivas i det fina vädret.
– Ganska kul lopp, jag är nöjd, sa kejsaren från Tjällmo, Mikael Caesar.
Han vann inte, långt ifrån. Det gjorde Jonas Olsson, Akele, som kom i mål efter 16:13 väl använda minuter. Tjällmolöparen använde 20:30. En respektabel tid, det också, om än inte i elitklass. Caesar var hur som helst nöjd.
– Absolut. Det var kul att springa här inne i stan. Bara asfalt hela tiden, visserligen, men det går bra det också, tyckte han.
Motala AIF:s Johanna Eriksson blev första dam i mål och noterades för 18:29. Då hade Ellie slutat skrika.