1-1 för Elfsborg

Elfsborgs fotbollsmaskin hackar och hostar i allsvenskan. Internationellt spinner den som en katt. 1-1 (1-0) hemma mot grekiska storlaget AEK Aten var en sensation.

Borås2007-10-25 00:00

Elfsborgs fotbollsmaskin hackar och hostar i allsvenskan.

Internationellt spinner den som en katt.

1-1 (1-0) hemma mot grekiska storlaget AEK Aten var en sensation.

Och med minsta lilla tur för boråsarna kunde grekerna åkt på storstryk.

För vilka chanser de hade, Elfsborg:

Mathias Svensson hade ett mäktigt direktskott som målvakten Moretto reflexräddade, ingen begrep riktigt hur.

Daniel Alexandersson hade ett skott i ribbans underkant och ner. Moretto var skräckslagen åskådare.

Mathias Svensson mötte ett hårt inlägg längs marken och hade fotbollskängan varit vinklad en centimeter till åt rätt håll så hade bollen suttit på rätt sida stolpen. Moretto hade inte haft en chans.

Jag tycker att vi gör en fantastisk väl genomförd match. Med vad vi visar upp i chansväg förtjänar vi att vinna matchen, sade Elfsborgs tränare Magnus Haglundh till Eurosport.
Jag är belåten över hur vi genomför matchen men besviken med resultatet.

Visst, Elfsborgs rykte hade väl inte precis jagat upp Atenspelarna och stört deras nattsömn. Kanske hade deras spion trott laget verkligen var så halvdant som i allsvenska matchen mot Örebro senast.

Ganska snart fick AEK klart för sig att nu var Elfsborg annorlunda.

Bra anfall

Borås kom med Daniel Alexandersson på topp tillsammans med Mathias Svensson och det fungerade direkt.

Det var Elfsborg som gick på offensiven och det mångmiljonlaget, som inte släppt in ett mål så här långt i grekiska ligan, hade problem.

Lite besviken är man, dels att vi har 1-0 och sedan har vi skott i ribban och insidan av stolpen. På det hela gör vi en bra match, sade Anders Svensson till Eurosport.

AEK fick förmodligen en avhyvling av sin spanske tränare i pausen och kom ut bättre taggade till andra halvlek men vad hjälpte det?

Nyinsatte Charilaos Pappas gjorde 1-1 några minuter in på halvleken, men sedan var det stopp.

Grekerna attackerade och attackerade men de gånger de kom till avslut så fanns Johan Wiland i Elfsborgsmålet där.

Och hemmalaget vägrade att vika ner sig. Tvärtom, Elfsborg ökade trycket och pressade hårt. Helt respektlöst och på ett sätt som de inte visat i allsvenskan på en tid.

Men var fanns publiken? Drygt 4 000 på en internationell toppmatch. Det är uselt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om