Östgötatalangernas sköna SM-start – med i toppen i rallyklassiker

Unga östgötaförarna Elliot Sjögren och Liam Berg imponerade i SM-rallyt i Boden.

Elliot Sjögren åkte bra uppe i Boden.

Elliot Sjögren åkte bra uppe i Boden.

Foto: Urban Andersson

Bilsport2025-02-09 07:00

Sol, mycket snö och lagom många minusgrader – det bjöds på perfekta förutsättningar när SM-säsongen sparkade igång med ett klassiskt vinterrally i Boden strax söder om polcirkeln.

Toyotaföraren Dennis Rådström kopplade greppet om tyngsta klassen och totalsegern redan under fredagskvällen. På lördagen minskade försprånget till Isak Reiersen, som till slut bara var åtta sekunder efter.

– Vi behöll lugnet även om det kanske blev lite väl tajt. En riktigt bra start på säsongen, sa Rådström i ett pressmeddelande.

Östergötland hade två förare på startlinjen: juniorerna Elliot Sjögren från Mantorp och Liam Berg från Linköping. Båda svarade för starka insatser som sjua respektive nia i tvåhjulsdrivna klassen – och med en andra- och fjärdeplats på junior-SM.

Nästa deltävling: i Dalarna och Lima om en månad.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!