Nu jagar Pettersson segern i Masters

Barsebäck2003-08-02 16:16

Carl Pettersson hade en bra lördag på Barsebäck. Svenskamerikanen, född i Göteborg, satte banrekord med 66 slag, sex under par, och seglade upp bland kandidaterna till slutsegern i Scandinavian Masters.

Han är bäste svensk, två slag efter ledarduon Adam Scott, Australien, och Maarten Lafeber, Holland, båda på minus åtta, totalt 208 slag.

På delad sjundeplats, fem under par, finns svensktrion Peter Hedblom, Robert Karlsson och Richard S Johnson, med tre slag upp till tätpositionen.

Fredrik Jacobson och Adam Mednick, tre under par och på delad sjuttondeplats, har att ta in fem slag i jakten på förstapriset, drygt tre miljoner kronor.

Englands Nick Dougherty, talangen som varit i delad ledning hela tiden, hamnade i svårigheter under den tredje rundan. Han gick in på två över par, men också han har bara två slag upp till ledarduon.

Carl Pettersson ligger bra till.

Det är ingen lätt bana. Det syns på scorerna, sa han.

Den här 26-årige golfaren är en lugn ung man med rondör, bosatt i Raleigh, North Carolina.

Han gick Barsebäcks 6 800 meter och klarade de arton hålen med lysande golf under den tredje rundan på lördagen.

Han glömde snabbt en minst sagt knäckande avslutning i fredags, med fyra slag över par på de sista sex hålen. Sammanlagt låg han på par när han gick ut på lördagsmorgonen.

När jag la mig på kvällen så sa jag att jag skulle går runt på fem under par så att jag kom med i matchen igen. Ja, det blev ju sex under, men det är bara en bonus, sa han med ett leende efter sin banrekordrunda.

På de arton hålen satte han sju birdies men fick också en bogey.

Ja, det var på tian, fast det var en hyfsad bogey, jag puttade bra.

Han har nu spelat sitt första år på USA-touren.

Men det är roligt att spela på Europatouren. Folk här är mer avslappnade, man går ut med de andra och käkar middag och umgås och så. I USA spelar man bara ihop, sedan försvinner var och en till sitt. Publiken här är också fin.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!