Europa vann Solheim Cup

Barsebäck2003-09-14 14:57

Historien upprepade sig inte på Barsebäcks golfbana. Europas golftjejer utökade i stället sin ledning i singelspelet och vann stort över USA i Solheim Cup.

Segersiffrorna skrevs till 17,5-10,5 inför damgolfens största publik genom tiderna.

Publiken var fantastisk, jag är stolt över Sverige, säger Europas kapten Catrin Nilsmark och fäller en glädjetår.

Det var inte bara de europeiska spelarna som gjorde succé i tävlingen. Arrangemanget, banan och de 90 000 människor som följde Solheim Cup på Barsebäck fick idel lovord av de inblandade.

Publiken är det som jag kommer att minnas mest från den här veckan, utöver själva segern. Det var så många runt sjuan-åttan att man fick ett lyft när man kom dit. Jag längtade till att komma till de hålen, säger Laura Davies.

På söndagen följdes Laura och de andra 23 spelarna av 30 000 människor. Redan klockan åtta på morgonen, då dimman knappt lyft över Öresund, var de första hålen kantade av dubbla rader av åskådare. Och vid första tee sjöngs sånger till bägge lagens ära. Lagens supportrar hjälpte även till att sjunga för motståndarna, vilket gjorde att tjejerna fick inleda spelet i god atmosfär, utan hatstämning.

Inför söndagens singlar ledde Europa med tre poäng, 9,5-6,5, och behövde ytterligare fem segrar på söndagen för att vinna den prestigefyllda golfmatchen mot USA.

En till synes enkel match - men historien talar emot Europa i singelspelet i Solheim Cup.

För sju år sedan i Solheim Cup på St Pierre-banan i Wales, ledde Europa inför sista dagen med två poäng. Men knappt innan folk hann komma till banan hade USA kopplat greppet om singlarna, det lyste ilsket rött på resultattavlorna, och när dagen var slut hade USA vunnit matchen stort.

För tre år sedan, på Loch Lomond i Skottland, ledde också Europa inför sista dagen - med fem poäng. Åter igen startade amerikanskorna starkt i singlarna och hade det inte kommit ett två timmar långt regnuppehåll kanske europeiskorna inte hade lyckats samla ihop sig och sitt golfspel och vinna tävlingen.

Söndagen inleddes med att Janice Moodie och Sophie Gustafson vann sina matcher, men Carin Koch förlorade sin.

Jag är glad att min strategi att vi skulle vinna två av de tre första matcherna höll. Det kändes viktigt. Sen följde jag Iben Tinnings match och sedan Catriona Matthews match noga, det kändes som om det skulle kunna avgöras där, säger Nilsmark.

Tinning vann, Annika Sörenstam vann och avgörandet stod sedan på det 17:e hålet där Catriona Matthew fick segern sedan Rosie Jones spelat bort möjligheten att vinna hålet.

Segern var Europas tredje på åtta försök. Bara en gång har ett bortalag vunnit - USA i Wales 1996.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!