Sjöholm om förlusten för IFK: "Vi är ringrostiga"

God fortsättning? Nej, inte för IFK Motala. Östgötarna tappade formen under mellandagar och nyår och förlorade tungt på söndagen.

IFK Motala försöker dra i gång ett anfall genom speluppläggaren Anders Persson. IFK fick en trög start på nya året med 0-3-underläge redan efter dryga 20 minuter. Efter det orkade inte IFK resa sig utan förlorade streckmatchen mot Sirius.

IFK Motala försöker dra i gång ett anfall genom speluppläggaren Anders Persson. IFK fick en trög start på nya året med 0-3-underläge redan efter dryga 20 minuter. Efter det orkade inte IFK resa sig utan förlorade streckmatchen mot Sirius.

Foto: Jens Bollius

Bandy2022-01-02 16:32

Det som var så laddat och vasst på annandag jul, och gav 5-3 mot Vetlanda, var segt och trögt dagen efter nyårsdagen. Det gav 2-5 (0-3) i topp sex-streckmatchen i elitserien, mot Sirius från Uppsala.

På ett märkbart sätt hade IFK Motala tappat formen.

– Vi är ringrostiga. Det märks att vi inte spelat, haft frånvaro och varit sjuka. Vi är inte där vi vill vara, säger IFK-tränaren Mattias Sjöholm.

Sjöholm menar att matchform är färskvara och Sirius fick spela flera matcher mellan jul och nyår. Det gjorde att bortalaget var mer på hugget mot ett lite ovaket IFK Motala. IFK har haft vissa i träning och vissa i soffan. En obalans i lagets kollektiva kraft.

– Det märktes tydligt när de vann andrabollarna. Tajming och känsla försvinner och vi tappar fart, menar Mattias Sjöholm.

Ändå var det inte jättestor skillnad mellan lagen på K bygg arena där 725 personer kom till den klassiska bandytiden 13.15.

Sirius gjorde tre tidiga mål på retur av Albin Thomsen, hörna av David Thorén och så ett tredje mål av William Liw. Då hade det bara gått dryga 20 minuter och IFK Motala tog timeout vid 0-3.

– De är mer effektiva och gör mål på hörnor. Vi kan bättre. Jag är besviken på insatsen. Hoppats att vi skulle vara mer på gång, säger Sjöholm.

I andra halvlek gjorde IFK ett par reduceringar, men Sirius replikerade direkt varje gång. Då var det tungt att komma tillbaka.

– Vi gör en bra insats. Vi hade en matchplan och den följer vi till fullo. I varje halvlek var det spelbart 15 minuter, tio minuter lite spelbart och sedan inte. Då såg vi till att undvika vissa ytor. Jag tycker det syns att vi ligger i framkant, säger Siriustränaren Oskar Robertson.

Varför har Sirius överraskat i vinter?

– Sirius var tidigare ett defensivt kontringslag. Nu äger vi boll och på sikt ger det resultat. Vi är bättre nu, menar Robertson.

IFK Motala spelar nu vidare borta mot nykomlingen IFK Rättvik på onsdag. Då blir det viktigt att studsa tillbaka. Rättvik har vaknat till lite på slutet och hotat de etablerade lagen, ingen ofarlig match.

– Bara att ta tillvara på våra två träningsdagar måndag och tisdag. Sedan har vi sex matcher på tolv dagar, säger Mattias Sjöholm.

Målen: 0-1 (11) Albin Thomsen, 0-2 (19) David Thorén, hörna, 0-3 (21) William Liw, 1-3 (47) Elias Gillgren, hörnkontring, 1-4 (49) Albin Thomsen, hörna, 2-4 (54) Jonas Enander, hörna, 2-5 (57) Nils Bergström.

Publik: 725.

Karta: K Bygg Arena
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!