IFK Motalas hemmapremiär i fara: "Ytterst oklart"

IFK Motala startar elitserien med två bortamatcher. Men går det att spela hemma i tredje omgången? "Ytterst oklart", säger anläggningschef Thomas Martinsson.

Kan det spelas på K bygg arena 5 november? Det är ytterst oklart, enligt Motala kommuns anläggningschef Thomas Martinsson. IFK:s hemmapremiär i elitserien är i fara.

Kan det spelas på K bygg arena 5 november? Det är ytterst oklart, enligt Motala kommuns anläggningschef Thomas Martinsson. IFK:s hemmapremiär i elitserien är i fara.

Foto: Jens Bollius

Bandy2021-10-25 14:33

IFK ska möta Vänersborg 5 november, men finns isen? Så här säger Thomas Martinsson:

– Jobbade sent i går med grabbarna på isstadion. Vi har haft lite sämre förutsättningar med blåst och värme nu. Däremot gick det bra i natt. Prognos för spelbar is är svårbedömd. Gynnsamt väder just nu. Ett par grader kallare och mindre blåst så bör vi ha is till den 5 november. Men ytterst oklart.

IFK Motala kan flytta två matcher. Sedan gäller spel på reservarena. Första flyttalternativet är spel mot Vänersborg 21 november.

Om is inte finns på torsdag nästa vecka försöker IFK träna i stor hall något pass borta före bortamatchen mot Tellus 9 november.

Karta: K Bygg Arena
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!