Linus Peterson klar för VM Dolphins chans till A1 a...

BANDY. Sveriges för-bundskapten Stefan Pherson har nominerat den slutgiltiga VM-truppen inför P 19-VM i norska Drammen den 27-29 januari 2006. Sverige inleder turneringen mot Ryssland den 27/1 och IFK Motala fick inte med någon spelare i truppen. Martin Grändås får finna sig att vara reserv på hemmaplan.2006-01-07 00:00

Däremot finns en tidigare Motalaspelare med i laget. Det är Linus Peterson, son till IFK:s guldmålvakt Per-Olof "Poppen" Peterson, som numera spelar för Sandvikens AIK.

BASKET. Norrköpings Dolphins chans att nå A1-serien blir allt mindre.

Fredagens förlust borta mot Helsingborg med 89--96 gör att Dolphins är piskat att vinna sina två avslutande matcher, mot Ockelbo på söndag och Akropol på tisdag, båda hemma i Mässhallen.

Men det är inte säkert att det räcker. Det krävs också att Södertälje förlorar sin avslutningsmatch mot Sundsvall borta -- och om det sker får inte Sallén vinna någon av sina återstående två matcher.

Dolphins ligger nia fyra poäng ifrån den åtråvärda sjätteplatsen. (TT)

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!