Lejonen krossade Smederna

Nykomlingen Lejonen från Gislaved vann elitseriepremiären i speedway hemma mot Smederna med förkrossande 59-37. "Det här var nog en tankeställare för de andra lagen", sade Lejonens lagledare Jesper Lindroth till TT.

Avesta2008-04-29 00:00

Nykomlingen Lejonen vann elitseriepremiären i speedway hemma mot Smederna med förkrossande 59-37.

Det ska inte bli lätt att ta poäng av oss i Gislaved. Detta var nog en tankeställare för de andra lagen, sade Lejonens lagledare Jesper Lindroth.

Lejonen har satsat hårt inför återkomsten i högsta serien, och har världsmästaren Nicki Pedersen som sitt vassaste kort. Pedersen gjorde sitt jobb, tappade bara en poäng. Men förutom honom steg även alla andra förare i laget fram och svarade för fina insatser.

Alla i laget var rejält taggade och vi var mycket bättre från start. Vi hade en riktigt bra genomgång före tävlingen, sade Lindroth.

Tomasz Jedrzejak var tillsammans med Pedersen poängbäst i Lejonen. Även David Ruud imponerade från sin reservplats.

"Nosa på slutspel"
Vårt mål är i första hand att klara nytt kontrakt men jag tror vi kan vara med och nosa på sista slutspelsplatsen, sade Lindroth.

Masarna vann en rysarmatch hemma mot topptippade Vetlanda. Gästerna fick Karol Zabik skadad redan i sjätte heatet. Han vurpade i ledningen och fördes till sjukhus i Västerås för kontroll. Efter konstraströntgen konstaterade läkarna att Zabik brutit två revben och fått en spricka i höger skulderblad. Däremot hade han inte några inre blödningar.

Hur länge han blir borta är omöjligt att säga i nuläget, sade Vetlandas sportchef Bo Wirebrand till TT.

Vetlanda kämpade bra trots avbräcket och hade oavgjort inför sista heatet då Masarnas poängmaskin Leigh Adams tog sig förbi Vetlandas Rune Holta på första varvet och fick med sig klubbkamraten Emil Sajfutdinov till dubbelseger. Masarna vann 50-46. Med Adams i laget är Masarna riktigt slagkraftigt, men frågan är hur många matcher han kommer att köra.

Har kontrakt på tio plus slutspel. Det kan bli fler, det kan bli färre, sade Adams.
Jag är mest nöjd med att vi vann. Vi har några nya killar i laget som inte kan banan riktigt ännu så jag tror vi kommer att bli allt bättre, fortsatte Adams.
Västervik ifrånåkt

Rospiggarna knäckte förra årets silvermedaljörer Västervik direkt. 15-3 efter tre heat blev till slut 51-45. Västerviks VM-förare Chris Harris blev helt utan poäng.

Regerande mästarna Dackarna vann lätt hemma mot Indianerna, 62-34 sedan Fredrik Lindgren tagit fem raka heatsegrar.

Hammarby vann borta mot Piraterna, 51-45, efter en stabil laginsats. Hammarby, som får klara sig utan Nicki Pedersens tjänster denna säsong, har nu ett mycket jämnare lag.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om