Solen skiner och det är bara en krusning på havsvattnet i Skälderviken. Ett paradis för en sol-freak, men inget som ishockeytränaren Roger Melin kommer att sakna när han 1 maj byter från Ängelholms-laget Rögle och flyttar till Linköping och LHC.
-- Jag gillar öppenheten med havet men jag är ingen badare.
Vi hade stämt möte vid stranden och strandrestaurangen. Maten och kaffet blev vi blåsta på. Prick klockan 14 stängde de för dagen och där stod vi med långa näsor någon minut över.
Men solen sken, blåsten var ljummen och vi stannade och gjorde intervjun till skvalpet av små lätta vågor.
Mer stormar det kring Roger Melin. Ni vet säkert hans dubbla lojaliteter: för dagen tränare i Rögle, i morgon tränare för LHC. Dessutom är han avlönad av Brynäs som han fick lämna före kontraktets utgång.
Tre lag som alla spelar i den pågående kvalserien.
-- Det kan tyckas att jag sitter i en jäva sits och visst är det olyckligt. Men nu är det så här och så länge Rögle vill att jag ska vara kvar i laget så är jag det.
-- Jag känner ingen större frustration om jag ska vara ärlig.
Roger är en storvuxen man, 190 centimeter och med rakat huvud. Han ger intrycket av att vara lugn - ja, rent av snäll.
Själv betonar han det eftertänksamma, tänka först och handla sen.
-- Då brukar det inte bli så många utbrott under en säsong, säger han.
Fortsätter:
-- Man lever givetvis med massor av känslor, men det gäller också att styra känslorna. Det är ett sätt att behålla förnuftet.
Han understryker att hans styrka just är eftertänksamheten.
-- Utbrotten kommer så sällan så när de kommer ger de respekt.
Att han valde Linköpings HC trots att laget låg illa till även då han skrev på pappren förklarar han med Linköpingsklubbens visioner.
-- Det är utmanande att höra att LHC vill ta upp kampen med de stora, att laget vill och vågar utmana.
Att kvalserien startat halvknackigt för Linköpingslaget bekymrar honom inte. Roger har en fast tro på att LHC fixar kontraktet och om inte så kavlar han gärna upp ärmarna för att se till så att laget snabbt kommer tillbaka till elitserien.
-- Jag måste också säga att ordförande Christer Mård imponerade på mig. Jag gillade hans människosyn. Även Mike Helber fastnade jag för.
Redan på torsdag kommer Roger till Linköping på en snabbvisit. LHC--Rögle står på programmet.
-- Lite konstigt känns det, men jag hoppas att alla förstår. I Rögle -- spelare, ledare och publik -- har man förstått och jag hoppas även Linköpingspubliken förstår min situation. Jag åker givetvis till Linköping med Rögle för att vinna. Det må kanske drabba mig själv, men så är det.
Roger Melin är inte helt ovetande om vad som händer i Linköpingsklubben. Han är inte så involverad men håller sig informerad. Han har lagt fram vilken struktur på laget han vill ha och satt styrelsen på spåren efter rätt spelartyper.
Han säger det inte själv, men protesterar heller inte på en ledande fråga om han tycker att det brustit på den punkten inför den här säsongen.
Roger var en snäll typ på isen också. Som spelare. Var teknisk center och lurig i passningsspelet. Precis en spelare som LHC skulle behöva.
-- Kanske det, men tyvärr finns det inte många av dem längre. Spelarna i dag är alldeles för inordnade i olika system.
Fem säsonger har han bakom sig som spelare i elitserien. Och en säsong i NHL.
-- Jag gjorde tre NHL-matcher, berättar han.
Att det blev Amerika och Minnesota var en tillfällighet. Han var aldrig draftad för någon NHL-klubb men när Minnesota var på turné i Sverige var en av deras scouter och tittade på Väsby där Roger spelade.
-- Han fattade tycke för mig och jag fick åka över och provspela. Det gav mig ett kontrakt året efter. Men som sagt det blev bara tre matcher i NHL. Det var i alla fall kul och nyttigt.
Roger Melin är från början Enköpingsgrabb men dit har han inga bindningar längre.
Han har tränat Arlanda, Väsby, Hammarby, Arlanda igen, Brynäs och nu Rögle.
Bästa minnet i tränarkarriären?
-- Givetvis SM-guldet med Brynäs 1999 och allt som följde med det. Men det är roligt att vinna serier även i läg-re divisioner och jag har ju lyckats ganska bra i klubbarna jag varit.
Samma år som SM-guldet blev Roger även vald till årets tränare.
Är det inte jobbigt att ständigt bryta upp?
-- Jag är ju van sedan åren som spelare. Tidigare höll jag mig mest kring Stockholm och det var först med Brynäs och nu i Ängelholm som jag tvingats bryta upp på riktigt. Visst kan det väl kännas lite tungt men än så länge är det inget som stör mig. Kanske stannar jag för gott i Linköping, man vet aldrig.
Roger Melin är ingen hockeynörd. Snarare tvärtom. Han försöker mer och mer koppla bort hockeyn under fritiden. Gärna spela golf, äta en god middag med hustrun sedan ett drygt år tillbaka, Susanna, eller resa med henne.
Sen kommer överraskningen. Precis som förre tränaren Mats Weiderstål är han musiker.
Han spelar piano. Mest svensktoppen och andra slagdängor.
-- Det är kul, det är avkopplande och finns det något band i Linköpingstrakten som vill ha någon inhoppare då och då så är det bara att de hör av sig.
Direkt när han kommer till Linköping i maj ska han kalla samman spelartruppen och berätta vad han vill och vad han fordrar av spelarna. Ett krav är att truppen ska hålla ihop.
Det är emot hans principer att de som tjänar mest får klara av försäsongen i gräddfil.
-- Jag vet ju inte riktigt vad det står i deras kontrakt, men laget bör hålla ihop även under försäsongen.
Det snackas mycket om dåligt målskytte i LHC. Att ingen spelare kan göra mål. Där har han också en teori som har visat sig stämma i praktiken. Förra säsongen var det massa gnöl i Rögle att ingen gjorde mål.
-- I år har vi målskyttar till förbannelse, understryker han och skrattar.
-- Talar man bara om att de kan göra mål så gör spelarna det ...
Ska man ta Roger på orden är det bara för LHC att bestämma sig för att man ska klara kvalserien - så gör man det.
Det är i alla fall vad Roger Melin önskar.
-- Det gör inget om Rögle gör LHC sällskap.