Det var på tisdagskvällen som ett stort antal polispatruller ryckte ut till Marviken på Vikbolandet efter ett larm om misstänkt skottlossning. Mycket var för oss oklart på tisdagskvällen och inte heller på onsdagen ville polisen säga särskilt mycket om vad de gjort på platsen och vad de misstänkte hade skett.
Två män, en 20-årsåldern och en i 40-årsåldern, greps och senare anhölls dock misstänkta för grovt vapenbrott och grovt olaga hot. Men på torsdagsmorgonen meddelade polisen att de inte längre är anhållna. De har släppts.
– Man har hävt anhållandet på båda. Det beslutet togs igår på dagen (onsdagen), sa Dennis Johansson Strömberg, polisens presstalesperson, på torsdagsmorgonen.
Senare förklarade Kristin Salokannel vid Norrköpingspolisen lite mer.
– Misstankarna har, efter de utredningsåtgärder som genomförts, lagts ned. Ärendet är nu flyttat tillbaka från åklagare till oss på polisen för vidare utredning, sa hon.
Vad innebär det?
– En del utredningsarbete återstår för att bringa klarhet i händelsen. Ärendet lever ännu, men i nuläget finns inga skäligen misstänkta.
Uppgifter som kommit till oss via ett flertal, av varandra oberoende, källor menar att de två män som greps i Marviken är jägare och att de var på platsen för att skjuta in sina vapen. Polisen har hittills inte velat säga något om dessa uppgifter.