Det var på fredagen som rekommendationen om att koka dricksvattnet lämnades till invånarna efter att man vid en provtagning upptäckt kolibakterier i vattnet.
De som befann sig i Gusum eller Ringarum råddes att koka vatten som ska drickas eller användas i matlagning.
Therése Klingstedt, VA-chef i Valdemarsvik, sa på fredagen att de direkt tog till åtgärder när de fick beskedet från labbet på SGS.
– Det gick en signal imorse och då åkte vi direkt med ett omprov till labbet, sa hon då.
Man tog ett nytt prov och resultatet från det har nu kommit. Enligt en uppdatering på Valdemarsviks kommuns hemsida påvisar den senaste provtagningen fortfarande bakterier.
Ett nytt prov skickades iväg på lördagen och svaret på det väntas under måndagen.
Invånarna ska fortsatt undvik att bada och att svälja vattnet vid duschning. Man bör vara speciellt uppmärksam när det gäller små barn. Barn bör inte heller leka i vattenspridare, bassänger eller liknande under perioden med kokningsrekommendation.
Du kan dock använda okokt dricksvatten när du tillagar mat genom att koka den, tvättar händer och ansikte, diskar i diskmaskinen på högsta temperatur, diskar för hand, tvättar kläder, städar, vattnar blommor eller spolar toaletten.
På fredagen uppgav Therése Klingstedt att man inte hade fått in några rapporter om att någon blivit sjuk av vattnet.