Enligt Göran Fältgren (S), kultur- och utbildningsnämndens ordförande, är frågan om skolbibliotekarier något som har diskuterats tidigare. Han lyfter dock att det tidigare inte har funnits ekonomiskt utrymme för att anställa en skolbibliotekarie. Kostnaden för det uppgår till cirka 600 000 kronor per år.
– På sikt kommer vi att satsa på skolbibliotekarier, men just nu är det inte läge när vi håller på att flytta skolor fram och tillbaka, utan man tar det när skolprojektet är färdigt, säger han.
I dag hjälper folkbiblioteket till med vissa moment på skolorna men inte på heltid. Att anställa en skolbibliotekarie som arbetar fulltid inom skolorna innebär en ekonomisk ökning, men Göran Fältgren framhåller att resursen i sådana fall hade funnits till hands i betydligt större utsträckning än vad den gör i dag.
– Man behöver ha ut betydligt mer av en bibliotekaries kunnande i skolorna egentligen. Som det är nu kan man bara skrapa litegrann på ytan och få hjälp.
Planen är att Vadstenas skolor kan få dela på en skolbibliotekarie, som då skulle arbeta heltid inom samtliga av kommunens skolor.
– Det absolut bästa är naturligtvis om man har en heltidstjänst som skolorna kan dela på. Så är det inte i dag, att det är en heltid från folkbiblioteket som går in i skolorna, utan det är några timmar då och då.