Hundtätheten och de återkommande diskussionerna på sociala medier om bristande platser för hundarna i Vadstena fick Centerpartiet att ta upp ämnet.
– Enligt jordbruksverket så finns det hund i var fjärde hem i Vadstena. Syftet med mötena är att vi ska diskutera enstaka ämnen varje gång, säger Charlotta Falkhede Elf (C) och fortsätter:
– Nu pratade vi idéer kring en ny hundrastgård och upplysta platser i stan för att kunna träna sina hundar.
Hon menar att en ny hundrasgård inte ska behöva vara så svår att fixa.
– Den som finns idag är inte särskit rolig och är dessutom ganska liten. En hundrastgård ska inte kosta så mycket, det är även en enkel sak att plocka bort om det är så att marken behövs till exempelvis bostäder, säger Charlotta.
Även separata aktivitetsspår och hundparkourbanor kom upp på mötet.
– Vi pratade även om att det önskades fler hundbajspåsebehållare utmärkta. Jag tror inte de andra partierna är emot det här, men det är bra att få upp dem på agendan.