Göran Ahlbergs konstverk "Mitt ibland oss: en annan verklighet" uppfördes på Stora torget som en del av sommarutställningen 2019. Verket har varit ett uppskattat inslag på torget och inte minst vintertid då det klätts med ljusslingor. Många i Vadstena har uttryckt önskemål om att sfären ska få stå kvar, men i sin nuvarande form är den inte konstruerad för att vara permanent varken när det gäller material eller infästning i marken.
Kultur- och utbildningsnämnden har undersökt möjligheten att göra verket stadigvarande och konstnären Göran Ahlberg har gjort en beräkning av kostnader för att göra verket permanent. Totalt beräknas detta kosta 90 675 kronor.
– Nu visade det sig att vi inte kan ta det konstverket på årets budget utan vi måste ta fram pengar till nästa år för detta, säger Göran Fältgren (S) kultur- och utbildningsnämndens ordförande efter att frågan varit uppe som ett ärende vid nämndens senaste sammanträde.
Tanken var att de pengar som var budgeterade för en sommarutställning i år skulle kunna användas eftersom det inte blev någon sådan utställning i år.
– Men det visade sig att om vi inte får konstverket levererat för årsskiftet så kan vi inte ta det på årets pengar och det har med kommunallagen att göra, säger Fältgren.
Eftersom året i princip är slut fick frågan flyttas framåt från senaste sammanträdet.
– Vi lyfte bort punkten så den kommer återkomma nästa år, antagligen till januarinämnden, säger han.