Just nu är det en hel del på gång vad gäller bostadsbyggande i Vadstena. VFAB presenterar nu den byggplan man arbetar med för 2016-2017. Man räknar med att bygga runt 100 nya bostäder under det kommande året. Närmast i tid ligger de tänkta radhus ute på Drottningmarken.
– Det kommer att bli cirka 15 bostäder, förmodligen enplanshus, med två till fyra rum och kök, säger VFAB:s vd Lars Larenius.
Den här veckan har fastighetsbolaget gått ut med anbudsförfrågningar till olika byggföretag, både inom Sverige och utanför landsgränsen.
– Det är väldigt dyrt att bygga hus i Sverige, och för att få ner priserna och därmed hyrorna har vi även skickat förfrågningar till en del polska företag, säger Lars Larenius.
Efter den 22 september, då anbudsbegäran går ut, hoppas man att bygget ska komma igång så snart som möjligt.
– Vi räknar med att börja bygga under hösten. Detaljplanen är redan antagen, så därför kan det här projektet komma igång fort, säger vd:n.
Vadstena kommun arbetar för tillfället med att ta fram en detaljplan över området Kolonilotten, som ligger mittemot Asylenparken. Här räknar VFAB med att bygga 30-40 lägenheter för både yngre och äldre. Detaljplanen tros vara klar under hösten.
De 100 nya bostäderna, som man planerar att bygga under det kommande året, inkluderar förutom bostäder på Drottningmarken och Kolonilotten, även det LSS-boende som just nu byggs på Birgittaområdet, samt Asylen-projektet.
– Nu har ju Asylen-ärendet blivit överklagat igen, så tyvärr dröjer det lite till innan vi får börja bygga. Men vi tror att det kan komma igång om fyra till tolv månader. Det beror på hur lång tid det tar för Mark- och miljödomstolen att ta sig an överklagan, säger Lars Larenius.
De 100 nya bostäderna beräknas kosta runt 150 miljoner kronor – en summa kommunen är beredd att ta för att klara visionen 10 000 invånare.
– Vi måste bygga 70-85 nya bostäder per år fram till 2030, och just nu följer vi den planen, säger Bengt-O Petersson, Konsensus ordförande.
Han berättar även att flera privata aktörer planerar att bygga i Vadstena. Bland annat Mjölbyföretaget Göta stenhus, som vill uppföra runt 20 marklägenheter på Drottningmarken.
– Där har vi även sålt flera villatomter som kommer att börja bebyggas under hösten.
Men byggplanerna slutar inte här. Tillsammans med VFAB håller kommunen även på att titta på möjligheterna för att bygga bostäder på fältet nedanför Drottningmarken, samt i Tycklingeområdet. Det är dock projekt som dröjer ett par år till innan de blir verklighet.