Under torsdagsförmiddagen överlämnade Vadstena Sparbank två nya parcyklar. De togs emot utanför äldreboendet Wasagården.
Nu kommer det att finnas två cyklar på Wasagården och två på Vätterngården. Det gör att det kommer att bli bättre förutsättningar för cykelutflykter.
– Det är mycket lättare när man kan cykla ihop, säger enhetschef Lena Tegler.
Tryggheten ökar om två från personalen och två boende kan åka ut tillsammans.
På Wasagården har de haft flera cykelutflykter under året med pandemin.
– Det betyder jättemycket att kunna cykla. Man kommer ju så mycket längre med cykel än när man går, säger hon.
Anna Elmqvist, Vadstena Sparbank, berättar att de beslutat att skänka två nya parcyklar eftersom de cyklar boendena har använts flitigt och att fler kan komma ut nu.
– Man kommer att kunna göra utflykter lite mer spontant, säger hon.
Dagens överlämning av cyklar ledde till provkörning och därefter planerades det för cykelutflykt.
En av dem som testcyklade var 96-årige Per Evert Hammarström. Tillsammans med Linnéa Greus tog han en cykeltur.
– Tidigare, när jag var yngre, cyklade jag mycket, säger han.
Nu ser han fram emot att få komma ut och cykla. Närmast är önskemålet att få cykla till Munkträdgården och titta på klosterliljorna.
Annars är strandpromenaden favorit när det gäller Wasagårdens utflykter med cykel.
– Åker man iväg kommer man till platser där de känner igen sig, säger Lena Tegler.