Inredningen på Restaurang Bakgatan är numera ljus med grönskande slingor och färgglada frukter på tapeterna. På en vägg hänger en vinkarta.
– Här vill vi att det ska andas Sydeuropa. Därav alla tomater och citrusfrukter på väggarna, säger Victor.
Att ta över här och driva ytterligare en restaurang beskriver paret som ett ganska spontant beslut.
– Vi såg att det var till salu och då drog tankarna igång i hjärnkontoret, berättar Erika.
De gillar den typen av små, intima lokaler som både Hörnet och Bakgatan är.
– Men vi vill förstås inte konkurrera med oss själva, utan komplettera, säger hon.
Ett par månader ägnade de åt att renovera och sätta sin egen prägel på lokalen. Det är något av det de tycker är roligast med detta nya steg.
– Hörnet tog vi över i stort sett som det var, berättar Erika. Här har vi kunnat göra det till vårt eget från grunden.
Maten är inspirerad av Frankrike, Italien och Spanien. Under sommaren har de bland annat serverat ostron och grillat. Framåt hösten kan det bli mer värmande grytor.
– Varm och hjärtlig mat tänker vi. Som den rustika, sydeuropeiska husmanskosten, säger Victor.
Tanken är också att menyn ska vara bredare med fler rätter att välja på än på Hörnet.
– Här vill vi att man ska kunna komma förbi och titta in på ett glas vin eller en enklare rätt. Att man inte behöver fira något utan kan komma på en vanlig vardag, beskriver Victor. Många uppfattar Hörnet som mer fine dining.
I nuläget är Victor mest på Bakgatan och Erika mest på Hörnet. De vill gärna ha båda restaurangerna öppna även under lågsäsong, i alla fall framåt helgerna. Men det hänger mycket på om de hittar personal.
– En del av dem som jobbar hos oss nu är bara här på sommaren. Det är en utmaning att hitta personal.
De öppnade 18 juni och tycker att responsen har varit god de här första veckorna.
– Många lokalbor har kommit och verkar uppskatta maten och det vi gjort här, säger Erika.
Att bedriva restaurangverksamhet i Vadstena beskriver de som att det är enormt stor skillnad på säsongerna och att den riktiga högsäsongen är kort.
– Men vi trivs väldigt bra, säger Erika och det verkar finnas många matintresserade människor här.
Det är ändå de lokala matgästerna de satsar på att bygga en relation till.
– Vi uppskattar de som kommer tillbaka, att man lär känna dem en del, säger Erika. Möten är viktigt.