Vacker eller ful? - Coopfasaden ska utredas vidare

Åsikterna om Coopbyggnadens utseende går i sär. Ful eller vacker? Behöver den en annan fasad ut mot Rådhustorget? Ärendet har nu varit uppe för beslut.

I en motion föreslås att Coopfasaden borde ändras för att bättre smälta in i miljön runt Rådhustorget.

I en motion föreslås att Coopfasaden borde ändras för att bättre smälta in i miljön runt Rådhustorget.

Foto: Katarina Hydén/arkiv

Vadstena2020-10-12 06:00

Anders Agnemar (C) lämnade för drygt ett år sedan in en motion till kommunfullmäktige. Han vill att Vadstena kommun tillsammans med Vadstena Fastighets AB (VFAB) vidtar åtgärder så att  fastigheten som inrymmer Coop på Storgatan får en utformning som passar in i torgmiljön och utseendet som Rådhustorget får efter att det byggts om.

Ärendet var uppe vid kommunstyrelsens senaste sammanträde.

Kommunstyrelsens förvaltning som berett frågan påtalar att fastighetens fasad är ett välbevarat exempel på ett modernistiskt uttryck. Coop-byggnaden är tidstypisk för sin tid och i en tjänsteskrivelse går det att läsa att den "har samma bevaranderätt som andra arkitektoniska epoker som finns representerade runt Rådhustorget".

Runt Rådhustorget finns många epoker representerade, från 1400-talet fram till och med 2000-talet.

När ärendet var uppe vid senaste sammanträdet valde man att inte fatta beslut.

– Ska kommunstyrelsen och sedan kommunfullmäktige hantera och besluta i frågor om fasadfärg eller utsmycknad, undrar Peter Karlsson (M), kommunstyrelsens ordförande.

Han påpekar att sådana frågor berör till exempel fastighetsägaren och bygglovsenhet i kommunen.

– Det blir ju knepigt om vi i kommunstyrelsen eller fullmäktige sitter och överprövar eller förprövar och tar beslut. Så vi återremmiterade ärendet till förvaltningen, säger han.

Där ska det utreda utifrån om den här frågan ska eller kan hanteras av politiken eller inte.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!