Ung kräftkung siktar högt

I Väderstad ångar det rejält om kräftkoket. Företaget ”Marcus kräftan” har högsäsong.

Kok. Jami Farhadi är en av tre säsongsanställda hos Matihias Svenssons företag ”Marcus kräftan” .

Kok. Jami Farhadi är en av tre säsongsanställda hos Matihias Svenssons företag ”Marcus kräftan” .

Foto: Mia Karlsvärd

VÄDERSTAD2014-08-12 08:00

Mathias Svensson firar sin 22 åriga födelsedag i morgon, på självaste dagen för kräftpremiären. Trots sin unga ålder har han lång erfarenhet som entreprenör och företagare.

– Jag var nog bara tre år när jag började hjälpa pappa med bestyren. Jag har vuxit upp med fiske, kräftkok och försäljning, berättar han.

När Mathias Svensson gick sitt sista år på gymnasiet dog hans pappa hastigt. Mathias Svensson fick då, som 18-åring, ta över Ica-butiken som hans pappa drev i Väderstad.

– Det var tungt och det gjorde att jag fick mogna snabbt och ta ett stort ansvar, säger han.

Nu ägs och drivs butiken av Mathias halvbror Marcus Andersson. Mathias satsar i stället helhjärtat på sitt företag ”Marcus kräftan”.

– Jag har en produkt som är exklusiv och attraktiv i hela Sverige. Därför bestämde jag mig för att satsa allt på den här företaget 2012, säger Mathias.

Han är släktens tredje generation som säljer kräftor. Det var hans farfar Marcus som började sälja färdigkokta kräftor i sin livsmedelsbutik i Väderstad 1962. Farmor Karin kom på receptet, som har hållits hemligt inom familjen sedan dess.

– Coca-Cola har sitt recept och vår familj har vårt, säger Mathias.

De första åren kokades kräftorna i en kittel, över öppen eld på gården bakom butiken. I många år var det Mathias pappa, Kjell Marcus Svensson,släkt och vänner som både fiskade och kokade kräftorna.

– När pappa började skylta ute vid motorvägen 2006 tog verksamheten rejäl fart, och idag är vi kända långt utanför Väderstad. Den enda marknadsföringen vi har är skyltarna vid E4 och en och annan annons i Corren. Egentligen är den bästa marknadsföringen mun mot mun metoden, säger Mathias.

Trots sin unga ålder är han oerhört målinriktad och vet vad han vill. Han tror på sin produkt och väljer nogsamt återförsäljare. Han säger att ett stabilt handslag ska räknas och framhåller att det är viktigt att vara lojal och principfast när man gör affärer med honom.

– Jag håller kvalitén högt, jag säger inte att jag är bäst. Men jag har få missnöjda kunder, säger han.

Mathias fiskar inte kräftorna själv utan är beroende av de som hjälper honom att fiska upp kräftor i Boren och Vättern.

– Marcus kräftan hade inte varit så stort om jag inte haft all den hjälp jag har från de som fiskar. Jag är dem evigt tacksam för det vi åstadkommit ihop, säger han.

Ett problem som han ser är den utökade tiden för det fria kräftfisket i Vättern i år.

– En del tar väldigt lätt på tjuvfiske. Några har fler burar än tillåtet. Det är också problem med att burar skärs sönder, eller till och med stjäls. För många av fiskarna handlar det ju faktiskt om deras leverbröd som tjuvfiskare förstör, säger han.

– Våra kunder säger att vi har Sveriges godaste kräftor. Det magiska är förstås det väl bevarade receptet. Tack farmor, säger Mathias Svensson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om