Semestertider är fikatider. På verandan, i lövskuggan i bersån eller på en klippa vid havet.
Eller varför inte mitt inne i Väderstad där det har serverats kaffe med dopp ända sedan 1914.
– Har man en gång varit här, ska man vilja komma tillbaka, säger Thomas Schwenke som tillsammans med hustrun Helen tog över verksamheten 1998.
Då hade de knappast våga drömma om de senaste årens utveckling och uppsving för Väderstad Centralkonditori.
– 2007 fick vi Gastronomiska Akademiens diplom för traditionella bakverk av högsta kvalitet. Det har betytt väldigt mycket. Det tog fart på allvar där, konstaterar Thomas Schwenke.
Diplomet sitter på hedersplats på väggen, bredvid dörröppningen mellan serveringen och ett av rummen där man kan sjunka ned med sitt kaffe, sitt sällskap och sina tankar.
– Egentligen letade vi efter ett ställe hemma i Stockholm, berättar Helen Schwenke.
– Så fick vi höra att det här kaféet hade varit till salu i två år. Vi slog till utan att vara säkra på att vi skulle kunna leva på verksamheten. Men vi tänkte att vi åtminstone skulle kunna bo bra och få en bra vardag med en vettig skola för barnen. Det var mycket hårt arbete i början när vi var ensamma. Nu har vi 29 anställda.
Lagom till sommarsäsongen har Väderstad Centralkonditori försetts med en omfångsrik tillbyggnad. Ett tecken så gott som något på att kunderna både kommer och återkommer. Thomas Schwenke försäkrar att satsningen knappast är något vågspel.
– Det hade varit ohållbart att fortsätta på den gamla nivån, säger han.
– Vi har ju ökat såpass mycket. Hade vi inte byggt ut, hade kanske gästerna inte velat komma tillbaka i samma utsträckning.
Thomas Schwenke anade att familjens fikarörelse var inne på rätt spår när han läste en intervju med Zlatan Ibrahimovic. En av frågorna i intervjun lydde "vad gör dig riktigt lycklig?".
– Doften av nybakade småkakor, svarade Zlatan. Då förstod jag att vi var rätt ute. Det hembakade lockar och vi bakar allt själva. Vi ligger också bara tre minuter från E4 och många svänger av för att stanna till hos oss. Många av våra stammisar har det här som ett gemytligt utflyktsmål. Som Omberg eller något annat i närheten till exempel. På sommaren har vi 1 500 gäster om dagen, även om inte alla stannar och fikar. En del köper med sig bröd.
Väderstad Centralkonditori är numera rena familjeföretaget, där döttrarna Frida, Jessica och Malin alla jobbar i bageriet. "En livsstil", som Helen Schwenke beskriver det hela. Lukten av det nybakade rör sig lätt över lokalerna och inredningen ska andas 1800-talets slut och koppla ihop "i dag" med känslan i den ursprungliga fastigheten från 1914. Vid ett runt hörnbord sitter Gunnel Rosell Ericson från Mjölby med sitt kaffe och wienerbröd. En typisk stammis vars förhållande till Centralkonditoriet går långt tillbaka i tiden.
– Jag gifte mig i Hovs kyrka inte långt härifrån 1974, berättar hon.
– Vi var lite tidiga och stannade här för att ta en kopp kaffe. Vi ville ju inte komma till kyrkan före gästerna. Jag gifte mig i Östgötadräkten och dåvarande ägaren såg att det var en veck på sjalen. Utan att tveka tog hon fram strykjärnet medan vi fikade. Det glömmer jag aldrig.
Anledningarna kan således skifta, men i sommar- och fikatider tycks vägarna leda till Väderstad.