Finansbolaget Resonia i Umeå har stämt sin före detta vd på 13,5 miljon kronor.
Företaget hävdar, enligt Västerbottens-Kuriren, att den före detta vd:n agerat illojalt mot företaget genom att verka för att Siemens skulle starta konkurrerande verksamhet i Umeå och "stjäla" personal från företaget.
Den förra vd:n var en av de 13 privatpersoner som bildade Resonia i november 1988. I januari 2003 lämnade vd:n självmant sin post i samband med att företaget fick nya ägare, GE Capital. Vd:n uppgav att han och de nya ägarna hade skilda uppfattningar om hur företaget skulle vara organiserat.
Resonia anklagar sin före detta vd för att ha varit grovt illojal och för att han, när han slutade på företaget, ska ha försökt värva nyckelpersoner hos Resonia till Siemens.
Våren 2003 startade Siemens en ny verksamhet i Umeå i konkurrens med Resonia. 19 nyckelpersoner hoppade av företaget och började på Siemens.
Den stämde före detta vd:n förnekar att han på något sett agerat illojalt mot Resonia.